Dvadsať percent ľudského tela sa skladá z bielkovín. Bielkoviny zohrávajú kľúčovú úlohu takmer vo všetkých biologických procesoch v ľudskom tele a aminokyseliny sú stavebnými kameňmi týchto procesov.

Veľká časť našich buniek, svalov a tkanív sa skladá z aminokyselín, čo znamená, že sa podieľajú na mnohých dôležitých telesných funkciách. Napríklad dávajú bunkách ich štruktúru. Bunky takisto hrajú dôležitú úlohu v doprave a skladovaní živín. Aminokyseliny majú vplyv na funkciu orgánov, žliaz, šliach a tepien. Takisto sú dôležité pri hojení rán a oprave tkanív, najmä svalov, kostí, kože a vlasov. V neposlednom rade sa podieľajú pri vyplavovaní všetkých druhov odpadových látok vyprodukovaných metabolizmom.

Beta-alanín

Ak chcete získať dva krát viac toľko svalovej hmoty bez zmeny tréningového režimu, potom je ten správny čas začať užívať beta-alanín ako doplnok výživy. Výskum publikovaný Journal of Strength sa zaoberal americkými vysokoškolskými športovcami, ktorí užívali beta-alanín, čo je druh aminokyseliny, po dobu ôsmich týždňov. Po tomto čase u nich došlo k nárastu až 1 kg svalovej hmoty. Takisto došlo k zlepšeniu vo fyzickej kondícii. Autori štúdie zdôraznili, ako beta-alanín dokáže zosilniť výkon a stimulovať rast svalovej hmoty u trénovaných športovcov.

Hlavné účiny beta-alanínu sú:

  • podpora anaeróbnej aj aeróbnej vytrvalosti;
  • zvýšená energia a sila;
  • potlačenie svalovej únavy;
  • podpora tvorby svalovej hmoty a zlepšenie stavby tela;
  • a pomoc pri detoxikácii organizmu.

Leucín

Užívanie aminokyseliny leucín po tréningu môže naštartovať syntézu bielkovín. Je to proces, ktorý vytvára novú svalovú hmotu, tento proces nazývame aj ako proteosyntéza. Leucín teda pomáha budovať svalové tkanivo, ktoré je potom väčšie a silnejšie.

V štúdii uverejnenej v časopise American Journal of Physiology skupina osôb užívala doplnky výživy obsahujúce esenciálne aminokyseliny, ktoré si telo nedokáže syntetizovať, preto musia byť do organizmu prijímané potravou alebo doplnkovou výživou. U tejto skupiny osôb bol spozorovaný vyšší nárast syntézy bielkovín, ako u osôb, ktorí prijímali iba sacharidy. Hoci hladiny v krvi u testovaných osôb obsahovali veľké množstvo svaly budujúcich bielkovín po tréningu, syntéza bielkovín sa zastavila. Preto je veľmi dôležité pravidelne dopĺňať BCAA aminokyseliny.

Medzi hlavné účinky leucínu patria:

  • je zdrojom energie;
  • bráni devastácii bielkovín v tele;
  • má významný anabolizujúci efekt na svaly a pečeň;
  • a stimuluje produkciu inzulínu.

Záver

Nové štúdie ukázali, že vyvážená strava doplnená o BCAA (ako je leucín) pomáha budovať a maximalizovať svalovú hmotu a oveľa efektívnejšie spaľuje tuky. Preto sú aminokyseliny vhodné pri rysovacom tréningu, alebo chudnutí, dokážu udržať získanú svalovú hmotu a súčasne strácať na telesnej hmotnosti z tukových zásob. Navyše nemajú žiadne nežiadúce účinky, za predpokladu, že sa niekoľko násobne neprekračuje odporúčané dávkovanie (prípadná žalúdočná nevoľnosť).

Autor: Ing. Monika Petrovčinová • Zdroj: mensfitness.co.uk
Objednajte si najkvalitnejšie aminokyseliny za najnižšie ceny
Zakúpite tu