loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Novoročný záväzok schudnúť – ako spraviť definitívnu zmenu?

Novoročný záväzok schudnúť – ako spraviť definitívnu zmenu?

Iné

09.01.2019

Prečítané: 1786x

Novoročné predsavzatia patria k Novému roku tak ako stromček ku Vianociam. Skoro každý z nás má veľké plány, ako svoj život obráti od januára naruby. Začne žiť zdravšie, viac cvičiť, prestane fajčiť či piť pivo večer pri telke. Prvý deň sa drží. Druhý deň trpí, ale nepoľavuje. O týždeň je všetko naspäť ako bolo rok, dva či päť rokov predtým a život plynie ďalej bezo zmeny. Magický január sa mení na “ďalší pondelok”, “od prvého dňa ďalšieho mesiaca” a podobné termíny. Zmena neprichádza a veľké plány, sny a ciele ostávajú v nedohľadne.

Poďme si povedať viac o tom, ako by si si mal v hlave nastaviť to, že tento rok už konečne schudneš a zmeníš svoju postavu. Zámerne je tu spomenutý celý rok, nie mesiac ani dva. Nesnaž sa len o krátkodobé schudnutie, ale o zmenu celého životného štýlu. Byť fit nie je len o tom vyzerať dobre, ale aj sa dobre cítiť a byť zdravý. Okrem toho nemôžeš čakať, že za mesiac sa napraví všetko to, čo si roky zanedbával.

V januári sú posilňovne preplnené.

Buď trpezlivý

V dnešnej dobe je trpezlivosť stále menej a menej potrebná ako v minulosti a mnohí si zvykli na to, že môžu byť netrpezliví, lebo dnešná doba to dovoľuje. Chceš pozerať seriál, ale nechce sa ti čakať týždeň na ďalšiu časť? Stiahni si celú sériu a pozri si ju naraz. Chceš nové auto? Choď a vyber si z množstva vyrobených skladových áut, nemusíš čakať, kým ti ho vyrobia. Všetko je dostupné rýchlo a ľahko a rýchlo sme si na to zvykli.

V cvičení a dodržiavaní fit životného štýlu to tak ale nie je a vopred s tým musíš počítať. Všetko trvá dlhší čas a vyžaduje veľa námahy a sebazaprenia. Síce existuje mnoho možností, ako si túto cestu uľahčiť a zrýchliť (kvalitné doplnky výživy na spaľovanie tukov či moderné tréningové možnosti), ale vždy je základom drina a odriekanie. Musíš sa pripraviť aj na diskomfortrutinu. Čím viac tomu dáš, tým viac dostaneš naspäť.

Buď na seba prísny a kritický

Buď k sebe kritický a prísny, nepoľav hneď na začiatku. Poslednýkrát si povedz, že začínaš a už neskonči, nevzdaj to. Nájdi si dôvod, prečo chceš túto zmenu vykonať. Pokiaľ nebudeš mať svoj cieľ, prečo to chceš dosiahnuť, pravdepodobne to vzdáš. Tento cieľ nemôže byť cieľom tvojich rodičov a toho, čo by chceli oni či kolegovia z práce, kamaráti či životný partner. Ty sám musíš chcieť.

Buď organizovaný

Maj plán. Ak chceš uspieť a niečo dosiahnuť, musíš vedieť presne, čo to je. Presne si definuj svoje ciele. Ak si povieš len „chcem schudnúť“, je to veľmi všeobecný cieľ. Skús ho spresniť tak, aby sa dal merať a aby si ho mohol rozdeliť na viacero menších cieľov, ktoré budeš postupne dosahovať. Cieľ „chcem do leta schudnúť 15 kíl“ už znie oveľa lepšie. Vďaka presnému váhovému úbytku vieš, ako napreduješ a vieš s týmito číslami narábať aj v ďalšom nastavovaní tréningového plánu.

Pri chudnutí je dôležité stanoviť si cieľ.

Buď informovaný

Na to, aby bola tvoja cesta úspešná budeš potrebovať kvalitný tréning a jedálniček. Informácie ľahko získaš aj na našom blogu. Ak si nie si istý, ako by si mal postupovať, nájdi si kvalitného trénera. Ten ťa v začiatkoch navedie na správnu cestu a rýchlejšie začneš na sebe badať prvé výsledky, čo ťa podporí k tomu, aby si to nevzdal.

Často sa totiž deje to, že mnohí začnú cvičiť a zmenia svoje stravovacie návyky, ale tréning nemá ani hlavu ani pätu a jedálniček na tom nie je o nič lepšie. Vtedy sa môžeš snažiť, makať a odriekať si, ale výsledky neprídu, prestane ťa to baviť a skončíš. Ak sa presne tohto obávaš, investuj do pomoci od trénera.

Vplyvy prostredia

Ak sa bojíš toho, že zlyháš, uprav svoje prostredie tak, aby si túto možnosť minimalizoval. Ak máš problém, že sa nevieš večer kontrolovať a vyjedáš zo skrine sladkosti, tak si ich jednoducho nekúp. Ak ich doma nebudeš mať, nemôžeš ich ani zjesť. Tento postup sa dá aplikovať aj na pivo, víno, či iné nezdravé a vysoko kalorické potraviny, ktorým nevieš odolať a ruinujú tvoju diétu. Ak máš chuť na sladké, daj si radšej ochutený proteín.

Dobrým motivátorom môže byť aj to, že vytvoríš na seba tlak tým, že sa o svojom cieli zdôveríš ľuďom vo svojom okolí. Ak povieš viacerým kamarátom či kolegom, že začínaš s premenou postavy, vytvoríš tak tlak na to, aby si neprestal. Nechceš predsa pred nimi vyzerať ako padavka.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Priberá sa z pečiva?

Priberá sa z pečiva?

Je dôvodom tvojho nechudnutia alebo priberania to, že ješ pečivo? Naozaj je také zlé ako sa hovorí a keď chceš schudnúť, bez toho, aby si ho vyradil zo stravy nemáš šancu zhodiť čo i len kilo? V našom regióne patrí chlieb medzi základné potraviny. Odmalička sme si do školy nosili chlieb či rožky so syrom, šunkou či rôznymi domácimi pomazánkami. Na pečive v mladosti vyrástli tisíce detí a aj v dospelosti sa nachádza takmer v každej domácnosti. Mali by sme ho úplne vyradiť len preto, lebo sme sa o ňom dočítali v rôznych článkoch a ženských magazínoch? Poďme sa pozrieť na to, aká je pravda a či sa musíš pri ceste za vyrysovanou postavou vzdať pečiva, alebo nie.

Ulisses – existuje dokonalejšia postava?

Ulisses – existuje dokonalejšia postava?

Ulissesa pozná takmer každý, kto sa pohybuje medzi fitness médiami. Jeho fotky poznajú dokonca aj ľudia, ktorí nikdy posilňovňu nenavštívili. Pri pohľade na jeho fotky je vidieť neskutočnú genetiku, ktorú dostal od svojich rodičov. Z čelného pohľadu si ihneď všimneš široké ramená, veľké a plné bicepsy, brutálne brušné svaly a dokonalú symetriu. Chrbát a nohy za týmito partiami taktiež nijako nezaostávajú a dotvárajú tak veľmi vyvážený a ostrý celok.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO