loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Môže žraločia chrupavka spôsobovať žalúdočné problémy?

Môže žraločia chrupavka spôsobovať žalúdočné problémy?

Doplnky výživy

10.01.2018

Prečítané: 2998x

Žraločia chrupavka je doplnok výživy, ktorý sa predáva buď samostatne, alebo ako jedna zo zložiek v komplexných kĺbových výživách. V dnešnom článku si vysvetlíme, čo je to žraločia chrupavka, čo obsahuje a aké sú výhody jej suplementácie. Okrem toho sa pozrieme aj na vedľajšie účinky a na to, ako sa im vyhnúť.

Aké živiny obsahuje?

Žraločia chrupavka sa vyrába z podrvených sušených chrupaviek žralokov. Je tvorená najmä z kolagénu, aminokyselín, minerálov a glukozamínoglykánu. Obsahuje viac ako 40 % kolagénových bielkovín spolu s esenciálnymi a neesenciálnymi aminokyselinami. Tieto látky tvoje telo využíva na zlepšenie elasticity tkanív, hojenie suchej a popraskanej kože a na liečenie potrhaných šliach a väzov. Rovnako pomáha v raste spojivových tkanív (to sú tkanivá, ktoré telu dodávajú pevnosť, tvar a oporu a spájajú jeho časti medzi sebou. V tele vypĺňajú priestory medzi orgánmi, tvoria oporné a spevňovacie systémy).

Je dobrým zdrojom vápnika, horčíka, fosforu, draslíka, železa, zinku, chrómu a mangánu. Tieto minerály tvoje telo potrebuje kvôli správnej funkcii buniek, svalov a kĺbov.

žraločia chrupavka, kĺby, bolesť

Aké sú výhody suplementácie?

Glukozamínoglykány zadržiavajú vodu a transportujú živiny k bunkám, ktoré ich potrebujú. Sú dôležitými stavebnými časticami pre kĺby - najmä pre chrupavky a pozitívne vplývajú na dopĺňanie kĺbového maziva.

Chondroitín sulfát, ktorý sa nachádza v chrupavke dokáže nahrádzať funkciu synoviálnych fibroplastov. Synoviálne fibroplasty sú v podstate časti kĺbového puzdra, ktoré spája dve kosti a zabezpečuje jeho mobilitu.

Taktiež pomáha bojovať s niektorými formami rakoviny. Ako? Na to, aby mohol nádor v tele rásť, potrebuje vlastné cievne zásobenie – tzv. nádorová angiogenéza. Ak táto angiogenéza neprebieha, nemôže nádor ani narásť do väčších rozmerov a rozšíriť sa po tele vo forme metastáz. A práve žraločia chrupavka má antiangiogénne vlastnosti. Taktiež má aj protizápalové vlastnosti a posilňuje imunitu.

Rovnako zlepšuje zrak u starších osôb. Žraločia chrupavka taktiež pomáha pri osteoartritíde, artritíde, ekzémoch, akné a psoriáze.

Žraločia chrupavka pomáha v starostlivosti o kĺby.

Vedľajšie účinky

Pri nadmernom užívaní môže dôjsť k hyperkalcémii, čo je ochorenie, kedy je v krvi nadmerne zvýšená koncentrácia vápnika.

Rovnako pri veľkých dávkach môže spôsobovať žalúdočné problémy. V extrémnych prípadoch môže spôsobovať až zvracanie. Je potrebné si otestovať správne dávkovanie na sebe, lebo každý reaguje na žraločiu chrupavku inak. Ak máš tesne po užití doplnku s touto látkou bolesti žalúdka, skús znížiť dávkovanie. Pri komplexných kĺbových výživách by sa to ale nemalo stávať, tam je množstvo tejto látky primerané a väčšina športovcov nemá problémy s jej trávením.

Žraločej chrupavke by sa mali vyhnúť tehotné a dojčiace ženy a ľudia, ktorí majú vysoký obsah vápnika v krvi. Pri suplementovaní žraločej chrupavky sa taktiež odporúča obmedziť vápnik z iných doplnkov výživy.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Máš problémy s kĺbami? Pri ktorých športoch je vysoké riziko vzniku zranenia?

Máš problémy s kĺbami? Pri ktorých športoch je vysoké riziko vzniku zranenia?

Zdravie kĺbov je alfou a omegou pri každom druhu športu. Väčšina športovcov má dostatok informácií o svaloch, tréningoch, strave či dokonca aj o steroidoch a na druhej strane vôbec nevyhľadávajú informácie o kĺboch a o tom, ako sa ku nim správať tak, aby sa vyhli zraneniu a mohli aktívne športovať čo najdlhšie. Všetky tieto poznatky sú zrazu na nič, ak sa zraníš a nebudeš môcť ďalej pokračovať v tréningoch. Pozrime sa teda na to, ktoré športy sú najväčšou hrozbou pre kĺby a čo treba dodržiavať, ak sa chceš ešte aj na dôchodku aktívne pohybovať.

MSM pre zdravé kĺby

MSM pre zdravé kĺby

MSM je skratka pre metylsulfonilmetán. Už z názvu vyplýva, že je to látka, ktorá obsahuje síru. MSM je dôležitým zdrojom prírodne viazanej síry, ktorú vieme nájsť aj v prírode práve v tejto forme. Síra je veľmi dôležitá pre správne fungovanie nášho tela a väčšina populácie trpí jej nedostatkom.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO