Žraločia chrupavka je doplnok výživy, ktorý sa predáva buď samostatne, alebo ako jedna zo zložiek v komplexných kĺbových výživách. V dnešnom článku si vysvetlíme, čo je to žraločia chrupavka, čo obsahuje a aké sú výhody jej suplementácie. Okrem toho sa pozrieme aj na vedľajšie účinky a na to, ako sa im vyhnúť.

Aké živiny obsahuje?

Žraločia chrupavka sa vyrába z podrvených sušených chrupaviek žralokov. Je tvorená najmä z kolagénu, aminokyselín, minerálov a glukozamínoglykánu. Obsahuje viac ako 40 % kolagénových bielkovín spolu s esenciálnymi a neesenciálnymi aminokyselinami. Tieto látky tvoje telo využíva na zlepšenie elasticity tkanív, hojenie suchej a popraskanej kože a na liečenie potrhaných šliach a väzov. Rovnako pomáha v raste spojivových tkanív (to sú tkanivá, ktoré telu dodávajú pevnosť, tvar a oporu a spájajú jeho časti medzi sebou. V tele vypĺňajú priestory medzi orgánmi, tvoria oporné a spevňovacie systémy).

Je dobrým zdrojom vápnika, horčíka, fosforu, draslíka, železa, zinku, chrómu a mangánu. Tieto minerály tvoje telo potrebuje kvôli správnej funkcii buniek, svalov a kĺbov.

žraločia chrupavka, kĺby, bolesť

Aké sú výhody suplementácie?

Glukozamínoglykány zadržiavajú vodu a transportujú živiny k bunkám, ktoré ich potrebujú. Sú dôležitými stavebnými časticami pre kĺby - najmä pre chrupavky a pozitívne vplývajú na dopĺňanie kĺbového maziva.

Chondroitín sulfát, ktorý sa nachádza v chrupavke dokáže nahrádzať funkciu synoviálnych fibroplastov. Synoviálne fibroplasty sú v podstate časti kĺbového puzdra, ktoré spája dve kosti a zabezpečuje jeho mobilitu.

Taktiež pomáha bojovať s niektorými formami rakoviny. Ako? Na to, aby mohol nádor v tele rásť, potrebuje vlastné cievne zásobenie – tzv. nádorová angiogenéza. Ak táto angiogenéza neprebieha, nemôže nádor ani narásť do väčších rozmerov a rozšíriť sa po tele vo forme metastáz. A práve žraločia chrupavka má antiangiogénne vlastnosti. Taktiež má aj protizápalové vlastnosti a posilňuje imunitu.

Rovnako zlepšuje zrak u starších osôb. Žraločia chrupavka taktiež pomáha pri osteoartritíde, artritíde, ekzémoch, akné a psoriáze.

Žraločia chrupavka pomáha v starostlivosti o kĺby.

Vedľajšie účinky

Pri nadmernom užívaní môže dôjsť k hyperkalcémii, čo je ochorenie, kedy je v krvi nadmerne zvýšená koncentrácia vápnika.

Rovnako pri veľkých dávkach môže spôsobovať žalúdočné problémy. V extrémnych prípadoch môže spôsobovať až zvracanie. Je potrebné si otestovať správne dávkovanie na sebe, lebo každý reaguje na žraločiu chrupavku inak. Ak máš tesne po užití doplnku s touto látkou bolesti žalúdka, skús znížiť dávkovanie. Pri komplexných kĺbových výživách by sa to ale nemalo stávať, tam je množstvo tejto látky primerané a väčšina športovcov nemá problémy s jej trávením.

Žraločej chrupavke by sa mali vyhnúť tehotné a dojčiace ženy a ľudia, ktorí majú vysoký obsah vápnika v krvi. Pri suplementovaní žraločej chrupavky sa taktiež odporúča obmedziť vápnik z iných doplnkov výživy.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk