L-karnitín je asi najznámejšia látka na poli spaľovačov tukov. V dobách, kedy ešte neexistovali komplexné spaľovače bol l-karnitín doplnkom číslo jedna v období „rysovania“. Časom s nástupom komplexných suplementov na chudnutie trocha padol do úzadia, čo je škoda. L-karnitín totiž nie je jednoúčelová látka, ale okrem podpory chudnutia má vplyv aj na zdravie tela a mali by ho užívať nie len mladí, ale aj starší ľudia.

L-karnitín si dokáže naše telo vytvoriť z dvoch esenciálnych aminokyselín – l-metionínu a lyzínu. K tejto premene je potrebná aj účasť enzýmov, ktoré sú závislé od vitamínu C. Preto je aj tvorba l-karnitínu v tele úzko spätá s vitamínom C - ak ho máš v tele nedostatok, tvoje telo ho nedokáže vytvoriť. L-karnitín je veľmi potrebná látka pre výkonnosť svalov.

Podieľa na energetickom metabolizme a mitochondriálnej ochrane. Telo si ho vie vyrobiť, ale dá sa taktiež prijímať aj externe zo stravy – buď v bežnej potrave alebo vo forme doplnkov výživy.

Je to vitamín, či minerál?

Vitamíny a minerály sú klasifikované ako látky, ktoré človek musí prijímať externe z potravy, aby sa vyhol ich nedostatku v tele. Nakoľko si telo dokáže tvoriť l-karnitín aj samo, nie je l-karnitín ani vitamín a ani minerál.

Existujú štyri najznámejšie formy karnitínových suplementov:

  • l-karnitín
  • acetyl-l-karnitín (známy pod skratkou ALCAR)
  • l-karnitín l-tatrát (známy pod skratkou LCLT)
  • propionyl-l-karnitín

Centimetre môžu ubudnúť aj vďaka karnitínu

Nedostatok karnitínu v tele

Nedostatkom karnitínu trpí veľká časť populácie. Štandardne sa prejavy nedostatku karnitínu začnú prejavovať až vtedy, keď je jeho nedostatok v tele väčší ako 20 %. Dá sa spozorovať najmä vďaka pocitu slabosti v nohách a ramenách a v prípade akútneho nedostatku sú bežné aj problémy s hladinou cukru v krvi, malátnosť a zvracanie.

Okrem toho je nápomocný aj pre mitochondrie, nakoľko zvyšuje ich efekt spaľovania tukov. V praxi to funguje tak, že l-karnitín pomáha presunúť tuk do bunkových mitochondrií, kde sa využije na tvorbu energie pre telo.

Acetyl-l-karnitín (ALCAR) je známy tým, že podporuje aktivitu mitochondrií a ich kapacitu a zároveň podporuje aj neuróny. Štúdie potvrdili, že suplementácia ALCAR-u zvyšuje koncentráciu glukózy a kreatínu v niektorých častiach mozgu. Preto sa často využíva aj ako nakopávač mozgu pred dôležitým testom alebo učením. Zaujímavý je aj fakt, že starší ľudia dokážu viac profitovať z tejto suplementácie ako mladšie ročníky.

Okrem toho potláča silnú malátnosť, zlepšuje inzulínovú citlivosť a zdravie ciev. Vhodný je aj pre ľudí, ktorí majú problémy s kardiovaskulárnymi chorobami a pre ľudí s nadváhou, ktorí majú zvýšený krvný tlak.

Spaľovanie tuku – ako to naozaj je?

Dôležitou informáciou je to, že l-karnitín len tak po prijatí nezačne spaľovať tuk. Tento proces sa deje len vtedy, ak má telo nedostatok l-karnitínu a ty ho prijmeš v strave alebo z doplnku výživy.

Štúdie, ktoré skúmali vplyv tejto látky na chudnutie dospeli k záveru, že ak cvičiaci prijíma len tento doplnok a nemá nedostatok tejto látky v tele, priamo mu nepomôže spáliť tuk. Deje sa to ale nepriamo. Acetyl-l-karnitín zlepší energickosť v tréningu a vďaka tomu na ňom vydáš zo seba viac a teda spáliš aj viac kalórií. A práve to je dôvod, prečo spáliš viac prebytočných kíl.

LCLT, teda l-karnitín l-tatrát je vhodný najmä na zlepšenie silového výkonu a propionyl -l-karnitín je vhodné užívať pri bolestiach dolných končatín a problémoch s cievami.

Karnitín slúži ako doplnok stravy

Dávkovanie

Optimálny denný príjem karnitínu by mal byť 2-3 gramy.

Čo môžeš očakávať od doplnku s obsahom l-karnitínu?

  • zlepšenú schopnosť spaľovať tuky (podmienené hladinou l-karnitínu v tele pred podaním zo suplementu)
  • zlepšenie regenerácie po tréningu
  • lepšie napumpovanie a žilnatosť
  • zvýšenie hladiny testosterónu

Ktorú formu si vybrať?

Existujú tri formy l-karnitínových doplnkov – tabletky, prášoktekutina. Čo sa týka ich účinku, nie sú medzi nimi veľké rozdiely. Najvhodnejšie sú ale dve formy – prášková a tekutá, nakoľko dochádza k rýchlejšiemu vstrebávaniu účinnej látky do tela ako pri požití tabliet. Je len na tebe, čo ti viac vyhovuje.

Výborným „záchrancom“ na cesty alebo do tašky do fitka je jednorazová dávka l-karnitínu v gélovej forme.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk