loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Ktoré formy suplementov sú najlepšie? Tabletové, práškové či tekuté?

Ktoré formy suplementov sú najlepšie? Tabletové, práškové či tekuté?

Doplnky výživy

28.05.2018

Prečítané: 4744x

Ak si už vyskúšal niektoré doplnky výživy tak vieš, že niektoré látky sú v ponuke aj v tabletovej, práškovej či tekutej forme. Každá táto forma má svoje výhody a nevýhody. Poďme si teda popísať tieto vlastnosti a rozdiely medzi jednotlivými formami.

Tablety – dve formy

Tabletové suplementy sa dajú rozdeliť na dve menšie podkategórie – tablety a kapsuly. Tablety sú účinné látky stlačené do formy vysokým tlakom tak, aby vytvorili presný tvar. Najčastejšie sú takto balené vitamíny a minerály. Kapsuly sú odlišné v tom, že účinná látka nie je stlačená do formy, ale nachádza sa v želatínovom alebo celulózovom obale. Najčastejšie majú valcovitý tvar. Pre jednoduchšiu ukážku, rozdiel medzi tabletami a kapsulami:

Rozdiel medzi tabletami a kapsulami.

Tablety

Medzi najväčšie výhody tabliet patrí nízka výrobná cena. Výrobca si namieša látky, ktoré chce do tablety dať v požadovanom pomere a lis ich natlačí do formy. Nie je potrebné ďalšie balenie ako pri kapsulách, ani miešanie s tekutinami. Okrem toho má táto forma veľmi dobrú skladovateľnosť s dlhými dobami spotreby. Väčšina látok v tabletovej forme vydrží aj niekoľko rokov bez toho, aby zdegradovali jej účinky. Výhodou je tiež to, že do stredu tablety je možné uskladniť pomocnú látku, ktorá pomáha vo vstrebávaní primárnej látky. Je to bežné najmä u vitamínov, ktoré sú rozpustné v tukoch. Ak si všimneš, väčšina predávaných vitamínov D má v strede malú guľôčku. To je práve tuk, ktorý podporuje správne vstrebanie tohto vitamínu.

Nevýhodou je fakt, že na to, aby tieto tablety mali požadovaný tvar, rozpustnosť a pevnosť musia obsahovať aj prímesové látky. Tie sa starajú o to, aby sa tablety nedrolili, aby sa ľahko rozpúšťali a aby konzervovali účinné látky. Pre väčšinu ľudí to nepredstavuje žiadny problém, ale niektorým tieto prímesi spôsobujú žalúdočné ťažkosti. Ďalšou nevýhodou je to, že niektoré tablety veľké a nie je jednoduché ich prehltnúť. Väčšina výrobcov už myslí aj na tento fakt a zmenšili svoje tablety, ale niektoré aminokyseliny sú stále veľmi veľké. Okrem toho ich účinok môže byť kvôli ich veľkosti pomalší. Keď sa tableta dostane do žalúdka, začne sa vstrebávať jej horná vrstva, zatiaľ čo látka v strede ostáva bez reakcie, kým sa k nej žalúdočné šťavy vôbec dostanú. Nedá sa jednoznačne povedať, či je to výhoda alebo nevýhoda. Záleží od toho, o akú látku sa jedná. Pri niektorých je výhodnejšie pomalšie postupné vstrebávanie (vitamíny, minerály) a pri iných to môže byť naopak nevýhoda.

Kapsuly

Kapsuly sú od tabliet mierne odlišné v tom, že účinná látka nie je stlačená do formy, ale je vsypaná do rozpustného obalu. Pri tabletách môžeš mať obavu o to, že niektoré tablety sa nedostatočne rozpustia v žalúdku. Pri kapsulách to nehrozí, nakoľko mäkký rozpustný obal sa vo vode veľmi rýchlo rozpúšťa a ak prehltneš kapsulu, v žalúdku už je obal rozpustený a účinná látka sa nachádza v žalúdočných šťavách, kde ju telo určite dokáže využiť. Okrem toho sú tieto kapsuly relatívne malé a väčšina ľudí nemá problém s ich prehĺtaním. A ak by si aj napriek menšej veľkosti nevedel kapsulu prehltnúť, môžeš ju otvoriť, vysypať si jej obsah do úst a zapiť vodou.

Na druhej strane, kvôli tomu, že nie sú stlačené musíš na prijatie dostatočnej dávky zjesť viac kapsúl ako tabliet. Tým, že je medzi čiastočkami účinnej látky vzduch dochádza aj k rýchlejšej degradácii a preto nemajú tieto doplnky takú dlhú trvanlivosť. Poslednou nevýhodou je cena. Keď si porovnáš ceny práškových a kapsulových doplnkov, bude tam relatívne veľký cenový rozdiel. Je to logické. Prášok je už v podstate hotový doplnok výživy pripravený na podávanie. Ak chce výrobca ponúkať kapsulovú formu suplementu, musí mať linku, ktorá mu bude plniť práškom tisíce tabliet za hodinu, musí nakúpiť samotné želatínové kapsule, potrebuje väčšie balenie, s tým spojenú drahšiu dopravu atď. Na druhej strane, niekedy je oveľa komfortnejšie zobrať si so sebou na cesty kapsule a zapiť ich vodou ako si brať prášok a riešiť to, kde si ho môžeš zamiešať do vody a vypiť.

Kapsule i tablety sú pohodlnou formou doplnkov výživy.

Prášok

Takmer každý suplement je možné vytvoriť v práškovej forme a vo fitness komunite je táto forma suplementov aj veľmi obľúbená. Oproti tabletám a kapsulám je táto forma čistejšia a koncentrovanejšia. Je to dané tým, že nepotrebuje žiadne pojivé látky, obaly kapsúl či látky zlepšujúce rozpustnosť v žalúdku. Vďaka tomu, že sa do tráviaceho traktu dostanú rýchlo a celým svojim objemom, sú veľmi rýchlo vstrebateľné. Okrem toho, netreba ich ďalej nijako upravovať a dobre sa skladujú. Pomer cena/zloženie býva u týchto doplnkov najlepší.

Medzi nevýhody patrí najmä horšia chuť, ktorú by si v tabletovej forme necítil. Niektoré doplnky majú kvôli tomu pridané ochucovadlá a farbivá (najmä aminokyseliny a predtréningové pumpy). Nemajú takú dlhú trvanlivosť, horšie sa prenášajú a na ich požitie potrebuješ pohár či šejker, v ktorom si ich musíš rozmiešať. Na druhej strane, ak chceš telu dodať niektoré látky rýchlo a účinne, je to najlepšia voľba. Aj preto je väčšina predtréningových suplementov práve v práškovej forme.

Najmä proteíny a gainery sú v práškovej forme.

Tekutina

Väčšina tekutých doplnkov výživy má svoj tekutý stav vďaka pridanej vode. V medicíne sa využívajú na rozrábanie látok aj alkoholové substancie. Tekuté doplnky majú vlastnosti prášku, sú teda rýchlo vstrebateľné a majú rýchly nástup účinku. Sú vhodné najmä pre ľudí, ktorí majú ťažkosti s prehĺtaním tabliet či kapsúl. Tým, že už sú pripravené na použitie sú vhodné aj na prenášanie na tréning či dlhšie cestovanie. Nevýhodou je fakt, že musíš so sebou celú dobu nosiť väčšiu záťaž, nemajú dlhú trvanlivosť a sú drahšie ako napr. prášok. Niektoré látky je lepšie uchovávať v chladničke.

V tekutej forme sú najčastejšie karnitíny a aminokyseliny.

Okrem klasických tekutín sú dnes dostupné aj gély. Tie sa predávajú v menších jednorazových baleniach a sú vhodné najmä pre vytrvalostných športovcov, ktorí si ich vedia so sebou nosiť počas tréningu či preteku a užiť kedykoľvek bez toho, aby museli niečo zapíjať či šejkovať.

Autor: Štefan Garančovský • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Avokádo - jedno z najzdravších ovocí na svete

Avokádo - jedno z najzdravších ovocí na svete

Prečo je avokádo u väčšiny fitness maniakov také obľúbené? Je to len preto, že vyzerá super na instagramovej fotke? Určite nie. Avokádo sa právom radí medzi najzdravšie ovocia, aké poznáme. Len máloktoré druhy ovocia sú tak všestranne využiteľné a nutrične bohaté.

NEBBIA – športové fitness oblečenie

NEBBIA – športové fitness oblečenie

Ak si správny fitness maniak či maniačka a tráviš veľa času na sociálnych sieťach sledovaním stránok venujúcim sa slovenským či zahraničným atlétom, určite poznáš značku NEBBIA. Možno už máš aj v šatníku viaceré kúsky z ich produkcie. NEBBIA na prvý pohľad vyzerá ako zahraničná značka, ale vieš o tom, že ide o lokálnu značku, pochádzajúcu zo Žiliny?

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO