loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Fenomén delená strava. Funguje alebo škodí organizmu?

Fenomén delená strava. Funguje alebo škodí organizmu?

Stravovanie

19.11.2021

Prečítané: 53x

Chudnutie pomocou tzv. delenej stravy bolo najmodernejšie pred viac ako 10 rokmi, ale aj dnes sa nájdu ľudia, ktorí propagujú tento systém ako najlepší. Ak nevieš, ako to presne funguje a aká je myšlienka tejto diéty, prečítaj si dnešný článok. Vysvetlíme si základné princípy delenej stravy, pozrieme sa na vedecké štúdie a povieme si aj o tom, či má tento typ diéty zmysel.

Aká myšlienka stojí za touto diétou?

Existujú dva dôvody, prečo by malo byť stravovanie pomocou delenej stravy lepšie. Prvý je ten, že každá potravina sa trávi inak. Niektoré potraviny sa strávia rýchlo, iné pomaly a ak ich zmiešame a zjeme naraz, spôsobíme v tráviacom systéme chaos. Výsledkom toho je vznik zápchy a žalúdočných problémov. Druhý dôvod je fakt, že niektoré enzýmy fungujú pri nízkej hodnote pH (teda v kyslom prostredí) a iné vo vyššom pH (teda v zásaditom, resp. menej kyslom prostredí). Akonáhle sa dostane do tráviaceho systému zmes viacerých typov potravín, naše telo ju (vraj) nie je schopné správne stráviť. Jednoducho by sa dalo povedať, že delená strava napomáha tráveniu a odstraňuje tráviace problémy.

Fenomén delená strava. Funguje alebo škodí organizmu?

Aké skupiny potravín existujú?

Delená strava nemá úplne jednotné pravidlá. Niektorí zástancovia delenej stravy majú viac a iní menej skupín potravín. Delia sa buď na bielkoviny, sacharidy a tzv. neutrálne potraviny, alebo na bielkoviny, sacharidy, tuky, ovocie a zeleninu. Iné rozdelenia delia potraviny ešte inak a to podľa pH na kyslé, neutrálne a zásadité. Pri tejto diéte je dôležité dodržiavanie pravidiel toho, aké skupiny sa môžu kombinovať a ktoré je zakázané mixovať.

Aké sú pravidlá?

Základom je fakt, že by si nemal kombinovať sacharidy a bielkoviny. Ak si teda zvyknutý na mäso a prílohu (ryža, zemiaky či cestoviny), táto kombinácia potravín je úplné tabu. Nemali by sa kombinovať ani bielkoviny s tukmi. Okrem toho, v jednom jedle by sa nemali kombinovať ani viaceré zdroje bielkovín. Je to z toho dôvodu, že niektoré bielkoviny sa trávia rýchlo a niektoré pomaly - a ak si pozorne čítal tak už vieš, že podľa vyznávačov delenej stravy to môže spôsobiť tráviace ťažkosti. Okrem toho by sa nemala kombinovať zelenina s ovocím a mliečne výrobky je povolené jesť len nalačno.

Fenomén delená strava. Funguje alebo škodí organizmu?

Niektoré z týchto pravidiel úplne vylučujú niektoré potraviny. Nakoľko by sa podľa týchto zásad nemali kombinovať bielkoviny a tuky, nemali by sme vôbec jesť vajcia, lebo sa zle strávia? Tie majú pomer tukov a bielkovín takmer 1:1. To znamená, že podľa diéty delenej stravy sú nevhodné? Nemyslím si a rovnako ani nie je pravdou, že by náš žalúdočný systém mal problém s trávením vajec.

Čo na to hovorí veda?

tejto štúdii skúmali vedci 54 ľudí s nadváhou po dobu 6 týždňov. Nasadili im jedálniček, ktorý obsahoval 1 100 kalórií na deň. Jedna skupina sa stravovala tak, že prijímala zmiešanú stravu a druhá skupina fungovala systémom delenej stravy. Výsledok bol pozitívny - obe skupiny schudli (čo je pri dennom príjme 1 100 kalórií jasné). Avšak, obe skupiny vykázali veľmi podobné výsledky. Dá sa teda povedať, že delená strava priamo nepomáha v chudnutí.

Rovnako aj fakt, že niektoré potraviny potrebujú odlišné pH je vysvetliteľný. Ľudské telo je perfektný stroj, ktorý si dokáže poradiť aj s tým, ak zješ naraz sacharidy aj bielkoviny. Bez problémov spracuje aj takéto jedlo a nemá problém ani s tým, ak sú tam naviac aj tuky či zelenina s ovocím. Telo si dokáže upravovať pH v tráviacom trakte podľa potreby. Hodnota pH teda nie je konštantná a telo ju reguluje za pomoci žalúdočnej kyseliny.

Fenomén delená strava. Funguje alebo škodí organizmu?

„Ale ja som držala delenú stravu a schudla som!“

Tento argument sa dá pripísať pod každú viac či menej zmyselnú diétu a zástancovia svojej osvedčenej diéty sa ním budú vždy oháňať. Áno, sú ľudia, ktorí schudli pri dodržiavaní delenej stravy. K tomu treba povedať to, že neschudli vďaka tomu, že oddeľovali sacharidy od tukov a ovocie od zeleniny. Schudli preto, lebo si upravili stravovacie návyky a celkový jedálniček a najmä znížili množstvo prijímaných kalórií. Začali pravidelne jesť, starali sa o kvalitu potravín, ich množstvo a o vylúčenie nezdravých a vysoko kalorických potravín. Možno sa aj začali viac hýbať. Ak by jedli to isté, akurát bez zásad delenej stravy, výsledok by bol taký istý.

Záver

Ako už teraz vieš, delená strava nie je žiadny magický systém. To ale neznamená, že je toto stravovanie zlé. Ak ti vyhovuje, nie je dôvod to meniť alebo sa ho vzdať. Avšak, ak chceš schudnúť a spoliehaš sa na to, že si rozdelíš porcie len podľa tejto zásady a nastane zmena, tak sa to nestane. Základom pre každé chudnutie je a vždy bude kalorický deficit.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Prečo jesť na raňajky ovsené vločky?

Prečo jesť na raňajky ovsené vločky?

Ak by si premýšľal niekedy nad tým, ktorá potravina má najlepší pomer cena/výkon, teda cena/nutričné hodnoty, pravdepodobne by si len veľmi ťažko hľadal konkurenta ovseným vločkám. Sú veľmi lacné a pritom majú perfektné nutričné hodnoty. Aj vďaka tomu sa stali obľúbenou potravinou na raňajky. V tomto článku sa dozvieš o vločkách viac a ukážeme ti tiež dva recepty na raňajkové ovsené kaše.

Aj burger môže byť fit. Vieš, ako na to?

Aj burger môže byť fit. Vieš, ako na to?

Medzi jedlá, ktoré sú veľmi obľúbené pre svoju chuť a na druhej strane sú veľmi kalorické patrí okrem pizze a palaciniek aj klasický mäsový alebo vegetariánsky burger. Chutí perfektne, ale kaloricky sa vtesná do denného príjmu len málokomu. Nakoľko bežný burger má bez problémov aj viac ako 1 000 kalórií, môže si ho častejšie dovoliť len človek s naozaj veľkým denným príjmom kalórií. V dnešnom článku si povieme viac o tom, ako sa dá upraviť tak, aby obsahoval menej kalórií a ukážeme si aj dva recepty.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO