loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Čo je Tribulus terrestris

Čo je Tribulus terrestris

Vysvetlenie pojmov

09.12.2014

Prečítané: 42762x

Tribulus terrestris (kotvičník zemný) je malá listnatá rastlina, ktorá sa z Číny a východnej Ázie rozšírila do Európy, celej Ázie, Afriky a Austrálie. Už od staroveku ľudia poznali jej účinky a používali jej koreň a plody na liečbu neplodnosti, impotencie, erektilnej dysfunkcie, celkovej vitality, očných problémov, vysokého krvného tlaku a na zvýšenie libida. V ajurvédskej medicíne sa využívala tiež na liečenie bolestí spodného chrbta či suchého kašľa.

Využitie tribulusu

Tribulus sa zvyčajne využíva na zvýšenie hladiny testosterónu u mužov, s čím je spojený aj nárast svalovej hmoty a celkovej sily. Okrem toho je využívaný aj na zvyšovanie libidazlepšovanie kvality spermií.

Tribulus môže tiež pozitívne ovplyvňovať hladinu cukru a celkového cholesterolu v krvi.

Tribulus terrsetris.

Plody tribulusu ochraňujú niektoré orgány ako napr. pečeň a obličky pred oxidačným poškodením a pomáhajú zmierňovať záťaž na tieto orgány. Aj preto je tribulus známy aj ako adaptogén, čo je látka prírodného pôvodu, ktorá pomáha telu bojovať so záťažou posilnením imunitného a endokrinného systému.

Nie je tribulus ako tribulus.

Táto rastlina je veľmi citlivá na vonkajšie podmienky a rastlina vypestovaná v našich zemepisných šírkach môže (a väčšinou aj má) iný obsah aktívnych látok ako rastlina, ktorá je vypestovaná v inej krajine a za iných podmienok. Protodioscín je najhlavnejšia zložka tribulusu a najviac ho nájdeš v tribuluse bulharskom, tureckom a macedónskom. Napríklad vietnamský a indický tribulus má odlišné chemické zloženie a má oveľa menej prototribestínu a tribestínu a naopak viac tribulozínu.

Zvyšuje tribulus plodnosť mužov?

Podľa tejto štúdie tomu naozaj tak je. Vzorke 65 neplodných mužov podávali denne 250 mg tribulusu. Výsledkom bolo zistenie, že počas jeho užívania sa týmto mužov znížilo množstvo tuku v tele a došlo k nárastu svalovej hmoty. Kvalita spermií bola taktiež výrazne zlepšená, pričom došlo k zlepšeniu koncentrácie spermií a ich pohyblivosti. Samozrejme, tribulus nie je zázračný liek na liečenie mužskej neplodnosti, ale v období, kedy sa pár snaží o splodenie dieťaťa môže byť jedným z faktorov, ktorý môže pomôcť k zlepšeniu kvality spermií a tým pádom aj k oplodneniu vajíčka.

Tribulus terrsetris.

Tribulus a libido u mužov i žien

Tribulus nie je doplnok len pre mužov, ale aj pre ženy. V tejto štúdii rozdelili na dve skupiny 45 žien po menopauze, ktoré uviedli, že majú znížené libido a jednej skupine podávali denne 750 mg tribulusu v troch dávkach a druhá skupina dostala placebo. Tento test trval 120 dní. Na konci sa zistilo, že skupina, ktorá užívala tribulus dosiahla zlepšenie v kvalite sexuálneho života a taktiež došlo k zvýšeniu hladiny voľného testosterónu.

Podobný výsledok bol pozorovaný aj v tejto štúdii. Z týchto výskumov je zrejmé, že tribulus pomáha zlepšovať kvalitu sexuálneho života nielen mužom, ale aj ženám.

Z viacerých štúdií je zrejmé, že u žien dávky od 500 mg denne a u mužov od 750 mg denne výrazne zlepšili libido.

Liečba erektilnej dysfunkcie

tejto štúdii podávali 180 mužom vo veku od 18 do 65 rokov denne 3x 500 mg bulharského tribulusu. Títo muži mali buď erektilnú dysfunkciu alebo hypoaktívnu poruchu sexuálnej túžby. Polovica dostávala 3 mesiace tribulus a polovica placebo.

Zistilo sa, že došlo k výraznému zlepšeniu erektilnej dysfunkcie u mužov, ktorí užívali tribulus v porovnaní so skupinou, ktorá užívala placebo. Taktiež došlo ku všeobecnému zlepšeniu sexuálneho života.

Niektoré štúdie odporujú týmto tvrdeniam a preto je dobré vyskúšať tribulus na sebe. Len tak zistíš, či naozaj pociťuješ jeho výsledky, alebo nie.

Tribulus terrsetris.

Dávkovanie

Dávkovanie tribulusu by si si mal vyskúšať sám na sebe, nakoľko každému funguje inak a pri inej veľkosti dennej dávky. Niekomu zaberá už 250 mg denne, niektorí musia zvýšiť dávku až na 1 500 mg a viac. Samozrejme, veľkosť dávky závisí aj od pohlavia, veku a hmotnosti človeka. Preto by pre teba mohol byť presnejší údaj dennej dávky 10-20 mg tribulusu na kilogram hmotnosti.

V tribuluse ako doplnku výživy je potrebné sledovať to, koľko percent saponínov obsahuje. Niektoré prípravky obsahujú 40 % saponínov, iné až 90 %. Bežný obsah je približne 60 % saponínov a na tieto množstvá sú stanovené aj vyššie uvedené odporúčané denné dávky. To znamená, že ak máš tribulus s menším obsahom saponínov, mal by si zvýšiť dávku a ak máš napr. tribulus s obsahom saponínov až 90 %, stačí ti menšia dávka.

Pri užívaní tribulus terrestris v bežných množstvách nehrozia žiadne negatívne účinky a jeho užívanie je úplne bezpečné.

Autor: Mgr. Ľuboš Lištinský • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Tribulus terrestris za najnižšie ceny na trhu
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Všetko, čo potrebujete vedieť o ZMA

Všetko, čo potrebujete vedieť o ZMA

ZMA je suplement, ktorý sa vzhľadom na svoje zloženie sa radí do kategórie vitamínov a minerálov. Okrem toho, že sa používa na podporu rastu svalovej hmoty a sily, je vhodný aj na budovanie imunity a pevného zdravia.

Všetko, čo potrebujete vedieť o HMB

Všetko, čo potrebujete vedieť o HMB

HMB je suplement, o ktorom mnohí počuli a evidujú, že niečo také existuje, ale nevedia o ňom takmer nič a väčšina ľudí ho nikdy nevyskúšala. A to je veľká škoda. Áno, je pravda, že nepatrí medzi najzákladnejšie suplementy ako napr. proteín, kreatín alebo vitamíny, ale má preukázateľné pozitívne účinky, ktoré sa ti hodia nielen v období naberania svalovej hmoty, ale najmä počas diéty. V tomto článku sa dozvieš všetky potrebné informácie o HMB, o jeho účinkoch na telo, o zdrojoch HMB z potravín a o tom, ako ho správne dávkovať.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO