loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Arnold Schwarzenegger: Legenda sveta bodybuilderov

Arnold Schwarzenegger: Legenda sveta bodybuilderov

Zdravie a krása

07.03.2019

Prečítané: 2010x

Meno Arnold Schwarzenegger ti určite veľa hovorí, najmä, ak sa venuješ bodybuildingu alebo fitness. Počas desiatok rokov prešlo jeho telo viacerými transformáciami a pre mnohých je dodnes modlou. To je spôsobené najmä jeho obrovskou vôľou a chuťou pracovať na svojom tele a zdraví.

V priebehu svojej kariéry sa pritom stal okrem jedného z najlepších bodybuilderov aj uznávanou filmovou hviezdou, kalifornským guvernérom, ale aj podnikateľom. Poďme si teda o ňom niečo povedať.

Kedy bol Arnold na vrchole?

Podľa viacerých bol v najlepšej vrcholnej forme v roku 1974 na súťaži Mr. Olympia. Arnoldovým rozhodnutím však bolo stiahnuť sa zo sveta bodybuildingu presne po tejto súťaži. Bol v takej forme ako ešte nikdy, a dobre to vedel. Absolútna symetria, masívna svalová hmota a definícia sily tu boli zastúpené v absolútnom perfekcionizme.

Kedy začal Arnold trénovať?

V 15. roku svojho života mnohí z nás ani netušia, kam pôjdu na strednú školu. Arnold Schwarzenegger však vedel, čo chce - chcel trénovať. Okrem toho, že chcel mať svaly nielen vyrysované, chcel byť aj silný. A to sa mu darilo dosiahnuť. Ťažké tréningy vrámci príprav na rôzne súťaže sa stali jeho dennou rutinou a posilňovňa druhým domovom.

Už vo svojich začiatkoch pochopil, že si musí dávať pozor na svoju chrbticu a že najviac dosiahne s mŕtvym ťahom. Arnold pritom preferoval sety, ktoré ani dnes nie sú veľmi obľúbené. Jeho sety totiž mali najprv 5, potom 3 opakovania, a z času na čas sa dostal dokonca na hranicu 1 opakovania.

Vo svojej Encyklopédii bodybuildingu z roku 1985 pritom vraví, že práve vďaka striedaniu ťažkých a ľahších tréningov sa dostal tam, kde bol. Tvorili totiž väčšinu jeho tréningov.

Jeho prvá súťaž bola v Grazi

Jeho domovským mestom bol Graz, preto sa tu zúčastnil aj na svojej prvej bodybuilderskej súťaži. Zdvihol tu cca 69-kilovú záťaž, čo na jeho neskoršie pomery rozhodne nebolo veľa. Po masívnom tlieskaní obecenstva sa ale „hecol“ a zdvihol dokonca 83 kg. Koncom 60. rokov už Arnold vážil 113 kg a na bench presse dával 235 kg.

Arnold Schwarzenegger.

Arnold Schwarzenegger filmovou hviezdou

Pre potreby postáv, ktoré mal stvárňovať vo filmoch, v ktorých účinkoval, dostával rôzne úlohy. Raz mal vyzerať ako „nabúchaný týpek“, potom zase ako vyrysovaný atlét. Všetky tieto úlohy však zvládal s prehľadom. V roku 1997 však absolvoval operáciu srdca a doktori ho varovali, aby zmiernil tempo a intenzitu cvičenia.

Guvernér Kalifornie Arnie

Počas pôsobenia ako guvernér Kalifornie stavil na ľahšie kardio tréningy a upustil od enormnej záťaže. Napriek tomu má aj dnes postavu ako lusk, pričom môže vďačiť najmä svojej odhodlanosti a vytrvalosti v mladšom veku. Aj Arnold pre teba môže byť príklad, ako dosahovať stále viac – kľúč je totiž iba v tvojej hlave, nikde inde.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Typy lidí ve fitku

Typy lidí ve fitku

Některé typy lidí, které potkáš ve fitku, tě rozesmějí a někteří tě dokáží naštvat. Pojďme se podívat na typy lidí, které najdeš v téměř každém fitku.

5 tipov, ako zdravo a rýchlo pribrať na hmotnosti

5 tipov, ako zdravo a rýchlo pribrať na hmotnosti

Kto je úplne spokojný s tým, ako vyzerá? Takmer nikto. Každý z nás by chcel niečo na sebe zmeniť. Chudý človek chce nabrať hmotu a naopak, tučný človek chce zhodiť prebytočný tuk z tela. Cieľ nie je statický, neustále sa posúva s tým, ako sa naše telo mení. A to nás posúva neustále vpred. Ak si chudý a chceš pribrať kilá naviac, musíš jesť viac. V tomto článku si povieme, ako by si to mal robiť správne tak, aby pridaná hmota nebola len čistým tukom a aby bolo toto obdobie naberania zdravé pre tvoje telo.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO