loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Arnold Schwarzenegger: Legenda sveta bodybuilderov

Arnold Schwarzenegger: Legenda sveta bodybuilderov

Zdravie a krása

07.03.2019

Prečítané: 854x

Meno Arnold Schwarzenegger ti určite veľa hovorí, najmä, ak sa venuješ bodybuildingu alebo fitness. Počas desiatok rokov prešlo jeho telo viacerými transformáciami a pre mnohých je dodnes modlou. To je spôsobené najmä jeho obrovskou vôľou a chuťou pracovať na svojom tele a zdraví.

V priebehu svojej kariéry sa pritom stal okrem jedného z najlepších bodybuilderov aj uznávanou filmovou hviezdou, kalifornským guvernérom, ale aj podnikateľom. Poďme si teda o ňom niečo povedať.

Kedy bol Arnold na vrchole?

Podľa viacerých bol v najlepšej vrcholnej forme v roku 1974 na súťaži Mr. Olympia. Arnoldovým rozhodnutím však bolo stiahnuť sa zo sveta bodybuildingu presne po tejto súťaži. Bol v takej forme ako ešte nikdy, a dobre to vedel. Absolútna symetria, masívna svalová hmota a definícia sily tu boli zastúpené v absolútnom perfekcionizme.

Kedy začal Arnold trénovať?

V 15. roku svojho života mnohí z nás ani netušia, kam pôjdu na strednú školu. Arnold Schwarzenegger však vedel, čo chce - chcel trénovať. Okrem toho, že chcel mať svaly nielen vyrysované, chcel byť aj silný. A to sa mu darilo dosiahnuť. Ťažké tréningy vrámci príprav na rôzne súťaže sa stali jeho dennou rutinou a posilňovňa druhým domovom.

Už vo svojich začiatkoch pochopil, že si musí dávať pozor na svoju chrbticu a že najviac dosiahne s mŕtvym ťahom. Arnold pritom preferoval sety, ktoré ani dnes nie sú veľmi obľúbené. Jeho sety totiž mali najprv 5, potom 3 opakovania, a z času na čas sa dostal dokonca na hranicu 1 opakovania.

Vo svojej Encyklopédii bodybuildingu z roku 1985 pritom vraví, že práve vďaka striedaniu ťažkých a ľahších tréningov sa dostal tam, kde bol. Tvorili totiž väčšinu jeho tréningov.

Jeho prvá súťaž bola v Grazi

Jeho domovským mestom bol Graz, preto sa tu zúčastnil aj na svojej prvej bodybuilderskej súťaži. Zdvihol tu cca 69-kilovú záťaž, čo na jeho neskoršie pomery rozhodne nebolo veľa. Po masívnom tlieskaní obecenstva sa ale „hecol“ a zdvihol dokonca 83 kg. Koncom 60. rokov už Arnold vážil 113 kg a na bench presse dával 235 kg.

Arnold Schwarzenegger.

Arnold Schwarzenegger filmovou hviezdou

Pre potreby postáv, ktoré mal stvárňovať vo filmoch, v ktorých účinkoval, dostával rôzne úlohy. Raz mal vyzerať ako „nabúchaný týpek“, potom zase ako vyrysovaný atlét. Všetky tieto úlohy však zvládal s prehľadom. V roku 1997 však absolvoval operáciu srdca a doktori ho varovali, aby zmiernil tempo a intenzitu cvičenia.

Guvernér Kalifornie Arnie

Počas pôsobenia ako guvernér Kalifornie stavil na ľahšie kardio tréningy a upustil od enormnej záťaže. Napriek tomu má aj dnes postavu ako lusk, pričom môže vďačiť najmä svojej odhodlanosti a vytrvalosti v mladšom veku. Aj Arnold pre teba môže byť príklad, ako dosahovať stále viac – kľúč je totiž iba v tvojej hlave, nikde inde.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

5 tipov, ako zdravo a rýchlo pribrať na hmotnosti

5 tipov, ako zdravo a rýchlo pribrať na hmotnosti

Kto je úplne spokojný s tým, ako vyzerá? Takmer nikto. Každý z nás by chcel niečo na sebe zmeniť. Chudý človek chce nabrať hmotu a naopak, tučný človek chce zhodiť prebytočný tuk z tela. Cieľ nie je statický, neustále sa posúva s tým, ako sa naše telo mení. A to nás posúva neustále vpred. Ak si chudý a chceš pribrať kilá naviac, musíš jesť viac. V tomto článku si povieme, ako by si to mal robiť správne tak, aby pridaná hmota nebola len čistým tukom a aby bolo toto obdobie naberania zdravé pre tvoje telo.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO