loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Ako vyrovnať dysbalanciu medzi partiami?

Ako vyrovnať dysbalanciu medzi partiami?

Tréning

06.08.2018

Prečítané: 2819x

Svalová dysbalancia, resp. nesúmernosť svalov sa týka väčšiny populácie. Dokonca aj tí najestetickejší kulturisti, ktorí boli alebo stále sú považovaní za svalovcov s najvyváženejšou postavou nie sú dokonale súmerní. Buď majú niektorý sval na ľavej strane tela menší ako na pravej strane, alebo ho majú inak upnutý a preto jeho tvar nie je zhodný s tým na druhej strane.

Ak aj teba trápi to, že nie si dokonale súmerný a máš dysbalanciu medzi jednotlivými partiami, mal by si v prvom rade pochopiť to, že je to normálne a nikdy sa ti nepodarí tento neduh na 100 % odstrániť. Ak máš na jednej strane ruky upnutý biceps inak ako na druhej strane, je to vinou genetiky a nič s tým neurobíš. To isté platí aj o six-packu, ktorý má málokto dokonale súmerný. Poďme si ale povedať viac o tom, ako môžeš tieto následky zmierniť, príp. ako sa vyvarovať ďalšiemu zväčšovaniu týchto rozdielov.

Prečo vznikajú dysbalancie?

Častým problémom, prečo vznikajú svalové dysbalancie je nesprávna technika vykonávaných cvikov. Každý z nás má jednu stranu tela dominantnú. Väčšinou ak je niekto pravák, jeho dominantná strana tela bude pravá a to isté platí aj u ľaváka. Ak vykonávaš cvik, v ktorom zapájaš naraz obe strany tela, je dosť možné, že dominantná strana tela dvíha väčšiu časť záťaže. Pre lepšiu predstavu si skús predstaviť cvik na biceps – zdvihy s veľkou činkou.

Svalové dysbalancie vznikajú aj nesprávnou technikou vykonávaných cvikov.

V oboch rukách držíš veľkú činku a snažíš sa ju dostať do hornej polohy cviku. Ak máš pravú ruku silnejšiu, zaberá viac. To spôsobí to, že pravý biceps odcvičíš viac ako ten ľavý. Okrem toho často dochádza aj ku vykrivovaniu tela počas cvičenia. Ak sa vykrivíš a jedno rameno posunieš dopredu, zatiaľ čo druhé rameno bude vzadu, prenesieš časť záťaže z bicepsu na predné deltoidy. To spôsobí to, že tento biceps precvičíš menej ako ten druhý a okrem toho viac precvičíš predné delty. Tým ich buď posilníš viac ako tie, ktoré sa do cviku nezapájali, alebo naopak, ak si ich už dostatočne zaťažil v tréningu ramien, môžeš ich pretrénovať. A to má ďalšie a ďalšie hlavné či vedľajšie následky a vedie k tomu, že sa u teba začnú zväčšovať rozdiely v jednotlivých partiách. To nepôsobí esteticky, ale čo je ešte horšie, neustále preťažuješ jednu stranu a tým sa zvyšuje aj riziko vzniku zranenia.

Preto si pamätaj – počas cvičenia sa sústreď na rovný postoj. Nevykrivuj telo, nehrb sa a ak je to možné, sleduj svoj postoj v zrkadle. To ti odhalí všetky nedokonalosti postoja a techniky.

Ako vyrovnať svalové dysbalancie?

Základným nástrojom je zlepšenie techniky cvikov so sledovaním v zrkadle. Okrem zrkadla môžeš použiť aj sparing partnera, ktorý ti môže kontrolovať techniku počas vykonávania cviku z iného uhla, ako to vidíš ty. Veľmi dobre vie pomôcť aj to, keď budeš trénovať v tielku a nie v mikine. Ak máš na sebe hrubé oblečenie, neuvidíš detailne, v akej polohe máš ramená, lakte či kolenné kĺby.

Ak máš tento bod zvládnutý, môžeš si prispôsobiť tréning tak, aby si zmenšil rozdiely medzi jednotlivými partiami. Nečakaj ale veľmi rýchle zmeny, je to beh na dlhú trať. Ak máš v tréningu cviky, ktoré vykonávaš s veľkou činkou, skús ich vymeniť za cviky s jednoručkami. Tým zabezpečíš rovnomerné zaťaženie oboch strán tela a vyhneš sa tomu, že jedna strana bude dvíhať väčšiu záťaž ako tá druhá.

Sparing partner ti môže pomôcť kontrolovať správnu techniku.

Okrem toho si dávaj pozor na to, že ak máš v tréningu cviky s použitím oboch rúk či nôh, mal by si činku držať vždy rovnako na ľavej aj pravej strane. Ak si napr. pri príťahoch na chrbát s veľkou činkou chytíš činku na jednej strane bližšie ku stredu ako na druhej, spôsobí to vykrivenie celého tela, odlišné zapojenie precvičovaných svalov a v konečnom dôsledku zväčšenie svalových dysbalancií.

Predchádzať svalovým dysbalanciám môžeš aj sledovaním zapájania svalov pri cvičení.

Dávaj si tiež pozor na to, ako zapájaš pri cvičení svaly. Môže sa stať, že dominantná strana vykoná väčšinu pohybu cviku a druhá strana jej len napomáha v miernom dotlačení činky do požadovanej polohy a tiež ako podpora kvôli stabilite. Tak by to nemalo byť. Musíš sa sústrediť na to, aby si celú záťaž priťahoval či odtláčal rovnomerne, oboma stranami tela.

Častým problémom je tiež to, ak cvičíš s váhami, ktoré sú nad tvoj limit. Vtedy musíš používať prehnaný cheating, čo môže spôsobiť zlý postoj a krivenie tela.

Ak máš jednu stranu tela slabšiu ako druhú, začínaj sériu s jednoručkami vždy precvičovaním tejto strany. Tým zabezpečíš to, že ju odcvičíš s väčšou silou a energiou ako tú druhú stranu. Ak chceš ísť do zlyhania, spočítaj, koľko opakovaní vykonáš s tou slabšou stranou a rovnaký počet opakovaní vykonaj s tou silnejšou stranou. Vďaka tomu sa nestane to, že so silnejšou stranou vykonáš viac opakovaní ako s tou slabšou.

Záver

Úplné odstránenie dysbalancií a dosiahnutie perfektnej súmernosti je takmer nemožné, ale so správnym tréningom a disciplínou dokážeš zmierniť tieto nežiaduce prejavy. Zaraď do tréningu tieto kroky, ktoré si sa v tomto článku dočítal a uvidíš, že zmeny na forme sa za pár týždňov či mesiacov dostavia.

Autor: Štefan Garančovský • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

5 nepríjemných vedľajších efektov nandrolonu. Čím ho nahradiť?

5 nepríjemných vedľajších efektov nandrolonu. Čím ho nahradiť?

Steroidy patria ku kulturistike ako lopta k futbalu. Sú rozšírené nielen medzi profesionálmi, ale najmä medzi bežnými návštevníkmi fitness centier. Ich cieľom je posúvanie naturálnych genetických možností tela a zrýchlený rast svalov a úbytok tuku. Medzi jeden z najrozšírenejších steroidov nielen u nás, ale aj v zahraničí patrí nandrolon decanoate, slangovo nazývaný ako „deca“. Deca-Durabolin je ale len názov liečiva, ktoré obsahuje túto látku. Je to anabolický steroid, ktorý podporuje rast sily a zväčšovanie svalov.

NEBBIA – športové fitness oblečenie

NEBBIA – športové fitness oblečenie

Ak si správny fitness maniak či maniačka a tráviš veľa času na sociálnych sieťach sledovaním stránok venujúcim sa slovenským či zahraničným atlétom, určite poznáš značku NEBBIA. Možno už máš aj v šatníku viaceré kúsky z ich produkcie. NEBBIA na prvý pohľad vyzerá ako zahraničná značka, ale vieš o tom, že ide o lokálnu značku, pochádzajúcu zo Žiliny?

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO