loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
7 tipov pre lepšie trávenie

7 tipov pre lepšie trávenie

Stravovanie

04.08.2015

Prečítané: 14207x

Až 80 percent žien trpí podľa celosvetových štúdií zažívacími problémami. Veľakrát si ale za ne môžu celkom samy. Prestaňme sa vyhovárať na starnutie či opotrebenie tráviaceho systému, stačí zmeniť jedálniček a životný štýl a bruško bude zase v pohode. Trávenie je veľmi dôležitý metabolický biochemický proces, ktorý sa neoplatí zanedbávať. Preto vám v tomto článku predstavíme 7 praktických rád ako pomôcť svojmu lenivému tráveniu.

1. Udržujte aktivitu svojho čreva

šalát zeleninový

Črevo s človekom starne a pracuje stále pomalšie, a tak nie je divu, že sa ľudia sťažujú na zápchu. Zanedbateľné nie je vo vyššom veku tiež riziko vzniku karcinómu hrubého čreva. To, čo črevo ochráni a udrží v kondícii, je regeneračný zásah. "Strava by mala byť pestrá, prevažne rastlinného pôvodu s dostatkom zeleniny, ovocia, mliečnych výrobkov, strukovín a cereálií," konštatuje Peter Benko, gastroenterológ z Nemocnice s poliklinikou Vysočany - CLINICUM.

Odporúča obmedziť konzumáciu červeného mäsa, nahradiť ho rybami a hydinou. Šetriť je dobré aj soľou a sacharidmi. Trávenie povzbudí aj dostatok pohybových aktivít. "Medzi ľuďmi je populárna metóda výplachu hrubého čreva vodou - Hydrocolon, odborná verejnosť sa k nej však stavia odmietavo. Táto metóda nemá vplyv na zlepšenie trávenia ani na funkciu hrubého čreva, a naopak môže byť pre človeka nebezpečná, pretože existuje riziko zanesenia infekcie, rozvratu vnútorného prostredia alebo aj poškodenie steny čreva," dodáva doktor Benko.

2. Konzumujte probiotiká

probiotika

Skontrolujte, či sú potraviny, ktoré konzumujete, dostatočne živé. Nejde o žiadne kulinárske experimenty, ale o prísun probiotík. To sú živé mikroskopické organizmy v potrave, ktoré zlepšujú stav črevnej mikroflóry. "Vedecké štúdie potvrdzujú stále viac priaznivých účinkov probiotík na naše trávenie," hovorí Jan Martínek, gastroenterológ z pražského Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny.

"Probiotiká sú obsiahnuté napríklad v rade kyslých mliečnych výrobkov. Pozor ale - termín "jogurtová kultúra" vôbec neznamená to isté čo probiotikum. Hľadajte preto na obaloch potravín informáciu o obsiahnutých probiotických baktériách, čo sú najčastejšie lactobacillus, bifi docterium. Bifidobacterium animalis a podobne," upozorňuje doktor Martínek.

3. Jedzte a pite v pokoji

raňajky

Pocity zlého trávenia môže vyvolať nielen nekvalitná strava, ale aj prostredie, v ktorom sa stravujete, stres, únava, vyčerpanie, pracovné vyťaženie, nepravidelná životospráva či nedostatok spánku. "Je dôležité jesť pravidelne aspoň trikrát denne, pri jedle nepracovať a jedlo si vychutnať."

Trávenie vyžaduje určitú energiu a čas, preto je vhodné jedlo konzumovať pomaly. "Dostatočný príjem tekutín počas jedla napomáha tráveniu," pripomína doktor Benko a radí používať pre pocit lepšieho trávenia rôzne korenie či bylinky, ktoré majú priaznivý účinok na tráviaci trakt - zázvor, rascu, harmanček, ľubovník alebo mätu.

4. Nepodceňujte nadúvanie a plynatosť

nadúvanie a plynatosť

Ak je vaše brucho po každom jedle nafúknuté ako balón alebo si pripadáte, že do vás zašili vrece kameňov, určite to začnite riešiť. Za nutričnou špecialistkou Pavlínou Zdeňkovou Krúžkovou hocikedy prichádzajú ženy po štyridsiatke a sťažujú sa na také problémy, ako je nadúvanie, pocit plnosti, veľké bruško aj pri normálnej hmotnosti či hnačky.

Príčinou môže byť neznášanlivosť lepku, mliečneho cukru laktózy alebo jednoduchých cukrov, čo sú ťažkosti, ktoré sa veľakrát objavujú práve v tomto veku. Preto je dobré prebrať s odborníkom svoj jedálniček.

5. Nepredávkujte sa antacidami

Pocit ohňa v krku, ktorým sa popisuje pálenie záhy, stretne občas asi každého. Zhruba pätina našej populácie má ale tieto problémy stále, pretože nie sú spôsobené jednorazovú diétnou chybou, ale chorobami. Tej sa odborne hovorí refluxná choroba pažeráka.

"Koho páli záha dvakrát týždenne, má až o štyridsať percent vyššie riziko vzniku rakoviny pažeráka než bežná populácia," varuje doktor Martínek. Sústavná samoliečba antacidami, lieky na zníženie kyslosti, ale nie je vhodná, pretože dostatočne neochráni pažerák pred agresivitou vracajúcich sa kyslých žalúdočných štiav. Správnu terapiu treba prebrať s gastroenterológom, ten môže odporučiť napríklad vhodnejšie lieky, takzvané inhibítory protónovej pumpy.

6. Dajte si pozor na tabletky proti bolesti

tabletky proti bolesti

Keďže si ľudia už odvykli znášať bolesť, majú stále po ruke tabletky, ktoré trápenia do pár desiatok minút utlmí. Lenže, ako sa hovorí, "niečo za niečo". Pred desiatimi rokmi sa ako hlavná príčina vzniku žalúdočných vredov uvádzala infekcia baktériou Helicobacter pylori.

"Dnes tieto vredy ale bývajú predovšetkým následkom nadmerného užívania antireumatík, teda liekov na bolesť, " zdôrazňuje gastroenterológ Martínek. Len tabletiek obsahujúcich brufen sa na Slovensku predá každý rok 15 miliónov balení. Pred tým ako nabudúce zapijete ďalšie tabletku proti bolesti, zamyslite sa najprv, či to váš žalúdok naozaj znesie.

7. Nezabudnite – Trávenie začína v ústach

Pitie vody

Pre trávenie sú dôležité už sliny v ústach. Človek vyprodukuje približne jeden mililiter slín za minútu. "Sliny nielen že zmäkčujú potravu a tým uľahčujú jej ďalšie spracovanie a transport pažerákom do žalúdka, ale obsahujú aj látky s antibakteriálnymi účinkami. Taktiež sa v nich nachádza dôležitý enzým alfa-amyláza, ktorý napomáha tráveniu škrobov, " vysvetľuje doktor Benko.

Nedostatočná tvorba slín našťastie nie je častá, vedú k nej zriedkavé autoimúnne choroby. V týchto prípadoch je dobré zvýšiť príjem tekutín počas jedla, pomaly rozžuvať potravu, nefajčiť a samozrejme liečiť základné ochorenia.

Tip od proteinu.sk na záver - Neprežeňte to s vlákninou

jedzte mrkvu

Prídete k lekárovi so sťažnosťou, že máte zápchu, a on vám obratom odpovie, nech pridáte tekutiny a vlákninu? Možno má pravdu, ale ak nepozná váš jedálniček, nemal by navýšenie nestráviteľných zložiek potravy šmahom ponúkať. Denná odporúčaná dávka vlákniny je pre dospelého 25-30 gramov.

"Väčšinou majú ľudia vlákniny málo, ale stretávam sa aj s opačnými prípadmi, keď klienti priznávajú konzumáciu až 60 gramov vlákniny denne," hovorí Pavlína Zdeňková Krúžková, výživový špecialista z dietologického centra. "Tým je tráviaci trakt preťažovaný a zápcha sa môže aj zhoršovať." Je preto potrebné tiež diagnostikovať, či zápcha nevzniká z iných dôvodov, než je zlý jedálniček.

Autor: Ing. Monika Petrovčinová • Foto: shutterstock.com
Kvalitné produkty pre ochranu tráviaceho traktu, dobré trávenie a vylučovanie a tiež podporujúce celkovú imunitu
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Ranný tréning potláča chuť do jedla a zvyšuje energiu

Ranný tréning potláča chuť do jedla a zvyšuje energiu

Celkom určite ste už počuli, alebo viete, že cvičenie a pravidelné tréningy znižujú stres a zvyšujú energiu. Takisto aj profesionálni cvičenci niekedy potrebujú iný spôsob zintenzívnenia energie popri tréningu. Keď začnete deň tréningom, môžete sa vystriehnuť chuti do jedla.

4 najlepšie potraviny pre správne fungovanie mozgu

4 najlepšie potraviny pre správne fungovanie mozgu

Pokiaľ väčšinu dní začínate s nekonečným hľadaním kľúčov, alebo putujete z miestnosti do miestnosti a snažíte sa spomenúť si čo vlastne hľadáte, istotne vás zaujme najnovšia novinka: Výskum odhalil skutočnosť, že niektoré potraviny dokážu odvrátiť zhoršovanie pamäti, ktorá prichádza s vekom, demenciu a dokonca aj Alzheimerovu chorobu. Tak to už teda stojí za to zaradiť tieto 4 potraviny do každodenného jedálnička.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO