Väčšina ľudí vie, že konopný proteín existuje, ale nikdy si o ňom nezisťovali viac informácií a nikdy ho ani nevyskúšali. A to je škoda. Tento proteín je v niektorých vlastnostiach odlišný a dokonca lepší ako klasická srvátka.

Konopný proteín je vyrobený z konopných semien. Tieto semená sa vylisujú a vznikne z nich olej. Suchá časť, ktorá ostane sa následne pomelie a z nej sa vyrába sušený proteín. Konopný proteín neobsahuje žiadne THC (THC je základná účinná látka v marihuane a má psychoaktívne účinky). Takže sa netreba báť toho, že by si po jeho požití mohol mať opojné stavy. Aké sú hlavné výhody konopného proteínu?

Pomalšie vstrebávanie

Konopný proteín má zloženie výrazne odlišné od bežného srvátkového proteínu. Jeho výhodou je vysoký obsah vlákniny (rozpustnej aj nerozpustnej), čo pozitívne vplýva na zdravie čriev, celkové trávenie proteínu a taktiež zvyšuje pocit nasýtenia.

Okrem vysokého obsahu vlákniny má taktiež vyšší obsah zdravých tukov ako klasický srvátkový proteín a aj vďaka tomu sa pomalšie vstrebáva. Vďaka vyššiemu obsahu vlákniny a tuku je vhodnejší ako náhrada stravy ako srvátkový proteín. Má síce nižší obsah lyzínu a leucínu, ale na druhej strane má viac L-tyrozínu a arginínu.

Ak máš po vypití srvátkového proteínu pocity nadúvania, vyskúšaj konopný proteín. Ten je oveľa jemnejší k tvojmu tráviacemu systému a problémy s jeho trávením sú veľmi ojedinelé.

Intolerancia na laktózu a lepok

Konopný proteín je veľmi ľahko stráviteľný a môže byť alternatívou pre tých, ktorí majú intoleranciu na laktózu a lepok. Okrem toho je vhodný pre vegánov, ktorým klasická mliečna bielkovina nevyhovuje a hľadajú čisto rastlinný proteín. Taktiež je vhodný pre ľudí, ktorí majú rôzne druhy alergií a živočíšne bielkoviny im spôsobujú tráviace problémy.

Potláčanie zápalov

Je vedecky dokázané, že chronické zápaly môžu byť spúšťačom závažných chorôb ako napr. cukrovka alebo kardiovaskulárne ochorenia. Konopný proteín je bohatý na omega 3-mastné kyseliny a práve tie tieto zápaly účinne potláčajú. Pomer omega-3 a omega-6 v konopnom proteíne je 3:1.

Zdravie srdca

Konopný proteín obsahuje viac arginínu ako srvátkový proteín. Arginín je látka, ktorá zvyšuje hladinu NO v krvi a tým aj zväčšuje, resp. rozširuje cievy. Vďaka tomu znižuje krvný tlak a znižuje záťaž na tvoje srdce. Okrem toho sa vďaka arginínu dokážeš na tréningu ešte viac napumpovať.

Vzhľad pokožky

Ako už vieš, konopný proteín obsahuje veľa vitamínov, minerálov, aminokyselín, zinku a omega-3 mastných kyselín. Tieto látky majú vplyv na kvalitu tvojej pokožky. Okrem toho aminokyseliny obsiahnuté v tomto proteíne pozitívne vplývajú aj na tvorbu kolagénu. A práve kolagén je látka, ktorá udržuje kožu elastickú a pomáha vyhladzovať vrásky.

Látky obsiahnuté v konopnom prote=ine majú priaznivý vplyv na pokožku

Pri suplementácii konopným proteínom je teda možné, že okrem zlepšenia trávenia sa ti zlepší aj napnutie a celkový zdravý look tvojej pokožky.

Čo si treba zapamätať?

Konopný proteín je odlišný od najznámejších srvátkových, kazeínových alebo hovädzích proteínov vo viacerých parametroch. Síce nemá taký vysoký obsah bielkovín ako tieto alternatívy, obsahuje veľa iných látok, ktoré naopak tieto proteíny nemajú.

A práve vďaka vysokému obsahu vlákniny a omega-3 mastných kyselín je veľmi vhodný aj ako náhrada stravy počas dňa ako pre vegánov, tak aj pre tých, ktorí jedia živočíšne výrobky a zaujímajú sa o svoje zdravie a správne fungovanie tráviaceho systému.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Konopný vegán proteín
Zakúpite tu