loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Všetko, čo by ste mali vedieť o šejkroch: výber, čistenie, výmena

Všetko, čo by ste mali vedieť o šejkroch: výber, čistenie, výmena

Iné

18.02.2020

Prečítané: 808x

Asi každý z nás má doma minimálne jeden šejker na proteín. Je výborným pomocníkom na rozmiešanie proteínu a iných doplnkov výživy, lebo vďaka špirále alebo sitku sa za niekoľko sekúnd zmení prášok s vodou na homogénny nápoj pripravený na okamžité užitie. Môžeš v ňom pripraviť proteín, gainer, predtréningový stimulant, pumpu a pod. V podstate všetko, čo je práškové či tekuté a môžeš tiež mixovať viacero doplnkov výživy spolu.

Druhy šejkrov

Dnes je na trhu mnoho druhov šejkrov. Ešte niekoľko rokov dozadu existovali len klasické jednoduché plastové šejkre, ale vďaka inováciám je dnes výber niekoľkonásobne väčší. Okrem veľkých 600-700 ml šejkrov vznikli aj menšie 300 ml verzie, ktoré sú veľmi praktické na prenášanie. Okrem nich sú dnes na trhu aj multifunkčnejšie verzie, do ktorých si môžeš uložiť viacero doplnkov výživy a tým skombinovať aj práškové a aj tabletové doplnky výživy.

Okrem plastových šejkrov sú dnes dostupné aj kovové šejkre, ktoré majú vyššiu trvanlivosť ako klasické plastové. Asi poznáš ten pocit, keď privoniaš k staršiemu šejkru. Alebo len k takému, ktorý ostane niekoľko hodín neumytý. Zápach býva extrémny. Čím je v šejkovanom doplnku výživy viac cukru, tým býva zápach silnejší a odpornejší. Je to dané tým, že v nich dochádza k šíreniu baktérií.

Všetko, čo by ste mali vedieť o šejkroch: výber, čistenie, výmena.

Je potrebná pravidelná výmena?

Aj keď niektorí ľudia majú jeden šejker dlhú dobu, pre väčšinu ľudí sú šejkre spotrebný materiál. A zo zdravotného hľadiska je to určite dobrý krok. Čím viac svoj šejker umývaš, tým drsnejšie sú jeho vnútorné steny, kde sa drží stále viac a viac zvyškov. A čím je týchto zvyškov viac, tým viac aj smrdí. Zápach ako taký ale nie je najväčší problém. Problémom je to, že baktérie, ktoré tam vznikajú sú nebezpečné pre tvoj telo a tráviaci systém a môžu ti spôsobiť hnačky, zvracanie a žalúdočné kŕče.

Všetko, čo by ste mali vedieť o šejkroch: výber, čistenie, výmena.

Ako zabrániť vzniku zápachu?

Najlepším riešením, ktoré predĺži životnosť tvojho šejkra je okamžité umytie teplou vodou a čistiacim prostriedkom. Čím dlhšie necháš šejker špinavý, tým viac bude smrdieť a o to skôr ho budeš musieť vyhodiť. Najlepšie čistenie je v umývačke riadu. Čistenie špongiou tvorí mikroškrabance, ktoré sa pri umývaní v umývačke riadu nemajú ako vytvoriť. Preto je čistenie v umývačke oveľa šetrnejšie a predlžuje životnosť tvojho šejkra.

Čo robiť, ak šejker začal smrdieť?

Možnosti sú tri. Prvá možnosť je tá, že šejker umyješ v horúcej octovej vode. Ešte lepšie bude, ak ho budeš prevárať v hrnci s trochou octu. Tým by si mal dostať všetok zápach preč. Okrem octu funguje dobre aj umývanie so sódou bikarbónou.

Druhá možnosť je využitie mrazničky. Nakoľko pôvodca zápachu sú baktérie, musíš sa ich zbaviť. Tieto baktérie nedokážu prežiť v mraze a preto je vhodným riešením čistenia šejkra od zápachu aj jeho zmrazenie. Daj šejker cez noc do mrazničky, ráno ho poriadne umy a bude opäť ako nový.

Tretia možnosť je najrýchlejšia a najjednoduchšia. Starý šejker zahoď do recyklovaného odpadu a kúp si nový. Niekedy už ten starý nezachrániš a ak ho používaš dlho, je dobré ho vymeniť za nový.

Všetko, čo by ste mali vedieť o šejkroch: výber, čistenie, výmena.

Aký šejker by si si mal vybrať?

Základný šejker pre ženy je napr. šejker Descanti, ktorý je plastový, má sitko a je v jemných ženských farbách. Dôležité je, že je vyrobený zo zdravotne nezávadných materiálov a aj napriek tomu má veľmi nízku cenu.

S dobrým nápadom na šejker prišla spoločnosť Warrior Labs. Ak chodíš do fitka pred alebo po škole či práci, môže ťa otravovať zbytočne veľký šejker, ktorý ti v nej zaberá mnoho priestoru. Taktiež, ak si chceš zobrať proteín namiesto jedla, nemusíš so sebou brať veľký 700 ml šejker, ale stačí ti aj menší s objemom 300 ml. Cena je vďaka úspore materiálu veľmi nízka a vyrába sa vo farebnom variante pre mužov aj pre ženy.

Špičku medzi šejkrami tvorí Levro Smart šejker od Kevina Levroneho. Ak si chceš zobrať proteín a k nemu napr. tabletové vitamíny, kofeín, či iné tablety, nemusíš nosiť všetko oddelene. Tento šejker má menšie priehradky, do ktorých si môžeš dať všetky doplnky a máš tak všetko na jednom mieste.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Zostavte si vlastný tréningový plán: Ako na to?

Zostavte si vlastný tréningový plán: Ako na to?

Jedna z najviac podceňovaných vecí na ceste k vysnívanej postave je dodržiavanie tréningového plánu. Ak sa pozrieme štatisticky na to, koľko ľudí dodržiava nastavený jedálniček, je ich určite oveľa viac ako ľudí, ktorí majú presne spísaný tréningový plán, dodržiavajú ho a následne trackujú svoj progres. A to je jedna z najväčších výhod tréningového plánu - trackovanie progresu. Ako vieš, čo ti dobre zaberá a čo nie, ak nič nemáš naplánované a nič si nezapisuješ? Jedine s tréningovým plánom a nejakou formou zápisu tréningov (zápisník, Excel, zošit) máš šancu vyťažiť maximum a zistiť, ako by si mal správne cvičiť.

Základné cviky na doma s vlastnou váhou. Ako stratiť sviatočné kilá?

Základné cviky na doma s vlastnou váhou. Ako stratiť sviatočné kilá?

Ako rýchlo Vianoce prišli, tak aj odišli. Ale neodišli len tak, u mnohých zanechali na ich tele nadbytočný tuk, za ktorý môže najmä vysoko kalorické jedlo a prejedanie sa. Darmo plakať nad rozliatym mliekom, poďme sa pozrieť na to, ako sa tohto tuku zbaviť. Ak chceš schudnúť, musíš si uvedomiť, že schudneš len vtedy, ak tvoj denný príjem kalórií bude menší ako tvoj výdaj. Ako to dosiahneš? Sú dve možnosti. Buď budeš prijímať menej kalórií (menej jesť), alebo zvýšiš svoj výdaj (viac sa hýbať). V tomto článku sa budeme venovať práve tejto druhej možnosti, teda pohybu a cvičeniu.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO