Zach Zeiler je 24 ročný fitness tréner, ktorého meno by mohlo byť synonymom pre vytrvalosť a bojovnosť. Tesne po dovŕšení pätnásteho roku života mu doktori povedali smutnú správu. Diagnostikovali mu Hodgkinov lymfóm, čo je zhubné ochorenie lymfatického systému. Na to, aby sa vyliečil musel okamžite začať s chemoterapiou a rádioterapiou. Jeho stav bol veľmi vážny a všetci si uvedomovali vážnosť tejto situácie. Zachov starý otec mal tú istú chorobu a na rozdiel od Zacha jej aj podľahol.

Zach v nemocnici počas liečby,

Zach si nevedel predstaviť, ako bude chemoterapia prebiehať, čo ho čaká a ako dlho to bude trvať. Ako píše vo svojej biografii, chemoterapia bola horšia, ako čakal. Cítil sa slabo, zvracal, bolo mu príšerne zle. Aj po rokoch od tohto momentu hodnotí chemoterapiu ako jeden z najťažších bojov, aké kedy musel v živote zvádzať. Liečba ho úplne pohltila a polovicu školského ročníka strávil v nemocnici.

Okrem mentálneho vyčerpania si liečba vybrala daň aj na Zachovom fyzickom stave. Pred liečbou vážil 68 kíl a mal športovú postavu. Počas liečby schudol 20 kilogramov až na konečnú hmotnosť 48 kíl. Nikdy ale neprestal dúfať v lepšie zajtrajšky a naďalej bojoval s rakovinou.

Po úspešnom skončení liečby bolo jeho telo úplne na dne. Bol zničený fyzicky aj psychicky, ale rakovina bola z tela preč. Hnev a frustráciu si začal vybíjať na činkách. Tréning ho rýchlo pohltil natoľko, že s ním už nevedel prestať. Po niekoľkých mesiacoch si na sebe začal všímať prvé zmeny. Stratené kilogramy sa začali nabaľovať naspäť.

Zach počas tréningu.

„Niekedy sa v živote objavia prekážky, ktoré sa nás snažia vyradiť z cesty. Dávajú nám možnosť voľby, či ich prelomíme, alebo im podľahneme. Úspešný človek, ktorý má nielen odhodlanie, ale aj srdce, aby sa postavil a bojoval za všetko, čo je jeho vášňou a snom, bude ten, kto dosiahne svoj cieľ a stane sa osobnosťou, o ktorej sníval.“

Zach dnes.

Ako trénuje?

Medzi základné princípy Zachovho tréningu patrí šokovanie svalov. Pravidelne obmieňa tréningy a používané princípy tak, aby telo neustále šokoval a nedal mu možnosť prispôsobiť sa rutinnému tréningu. Ak trénuje v jednom týždni dvakrát jednu partiu, v jednom tréningu sa sústredí na precítenie svalov, perfektnú techniku a izolované cviky. Druhý tréning je úplne opačný. Je ťažký, silový a využíva v ňom aj cheating. Neustále mení cviky, ich poradie, počet sérií a opakovaní. Medzi jeho najobľúbenejšie cviky patria tlaky s jednoručkami na lavici, mŕtve ťahy a drepy.

Ako sa Zach stravuje?

Čo sa týka stravy, udržuje sa celý rok vo forme. Snaží sa o pomalé, ale konzistentné naberanie svalovej hmoty. Počíta si denný príjem kalórií a v období, keď chce naberať svalovú hmotu mierne navyšuje denný príjem kalórií. Naopak, keď chce mierne zlepšiť formu alebo sa pripravuje na fotenie, uberie z príjmu. Každý deň má v jedálničku minimálne 6 jedál a v každom prijme minimálne 30-40 gramov bielkovín. Z doplnkov výživy využíva najviac proteín, predtréningové stimulanty a kreatín.

Zach kedysi a dnes.

Dnes už je Zach úplne vyliečený a žije úplne iný život ako pred takmer desiatimi rokmi. Stal sa fitness trénerom a má vlastnú značku oblečenia. Spomienkou na rakovinu ostáva len jazva na hrudi, cez ktorú mu počas liečby dávkovali cez ihlu lieky.

Zach dnes.

Celý priebeh Zachovej premeny si môžeš pozrieť tu:

https://youtu.be/RT5sIdGOH88

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk