loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Opasok – kedy by si ho mal používať?

Opasok – kedy by si ho mal používať?

Iné

25.04.2017

Prečítané: 13100x

Lifterský opasok patrí medzi fitness equipment, ktorý pozná úplne každý. Používajú ho ako amatéri, tak aj pokročilí cvičenci. Problém je ale ten, že veľa ľudí ho používa nesprávne, prípadne úplne zbytočne. Na svete asi neexistuje fitko, do ktorého by nechodil človek, ktorý si nasadí opasok na začiatku tréningu a zloží si ho až na úplnom konci. Tento postup nie je správny. Poďme si teda povedať o tejto téme viac.

Zástancovia nosenia opasku argumentujú najčastejšie tým, že nosenie opasku vie výrazne znížiť možnosť vzniku úrazu. Na druhej strane sú tu ľudia, ktorí sa na to pozerajú ako na prejav istého druhu slabosti a hovoria, že nosenie opasku zbytočne oslabuje spodný chrbát. Kto z nich má pravdu?

Stabilizovanie polohy chrbtice

Na vysvetlenie, ako opasok stabilizuje polohu tvojej chrbtice si predstav, že máš v bruchu balón naplnený vzduchom. Tento balón predstavuje vnútrobrušný tlak, ktorý sa tvorí pri vykonávaní cviku, napr. drepu alebo mŕtveho ťahu. Tento balón tlačí zvnútra na chrbticu. Naopak, z vonkajšej strany ti držia chrbticu svaly brucha a spodný chrbát. Tým sa v podstate vymedzí poloha chrbtice, ktorá sa nachádza ako keby medzi dvoma stenami a nemá kam uhnúť. Vďaka tomu sa výrazne minimalizuje riziko poranenia chrbtice.

Kvalitný opasok nesmie rezať

Ako správne používať opasok?

Opasok ti musí sedieť. Existuje niekoľko veľkostí opaskov – klasicky ako pri tričkách – S, M, L, XL atď. Táto stupnica vyjadruje obvod pása. Ak si budeš kupovať svoj opasok, mysli na to, aby ti bol dobrý celoročne – teda aj keby naberieš alebo zhodíš niekoľko centimetrov z brucha.

Nesmie ťa rezať, tlačiť či inak obmedzovať v dýchaní či v pohybe. Musíš cítiť, že sa do opasku môžeš bruchom „oprieť“ a preto nesmie byť ani priveľmi zatiahnutý a ani príliš voľný. Ak si ho zatiahneš slabo, nedokážeš ho využiť vo svoj prospech a naopak, ak si ho zatiahneš natesno, nebudeš sa vedieť nadýchnuť, bude ta rezať a nebudeš sa s ním vedieť ohnúť.

Spodok opasku by si mal mať nad vrcholkami bedrových kostí. Ak si ho dáš privysoko, nebudeš sa oňho vedieť oprieť a ak si ho dáš nízko, bude ti bolestivo rezať bedrové kosti.

Pri cvičení s opaskom musíš ešte viac dbať na správne dýchanie ako pri cvičení bez neho. Pri prvotnom zodvihnutí záťaže (napr. pri drepe sa myslí dvihnutie činky zo stojanu) sa poriadne nadýchni tak, aby si cítil oporu v opasku. Musíš tlačiť brušné svaly proti opasku. Dych drž zadržaný počas celej fázy pohybu nadol. Ak vydýchneš, stratíš oporu opasku.

Na to, aby si vedel využiť benefity opasku sa musíš naučiť všetky tieto kroky. Je bežné, že na prvýkrát sa nebudeš vedieť správne oprieť do opasku a tým pádom ti ani nepomôže. Musíš to cvičiť a skúšať, ako sa správne nadýchnuť a zatnúť brušné svaly.

So správnym opaskom idú závažia ľahšie

V čom ti dokáže pomôcť?

V prvom rade sa na túto tematiku pozrime z hľadiska toho, ako ti vie opasok pomôcť pri výkone. Je asi každému jasné, že väčšina ľudí dokáže s opaskom dvíhať väčšie váhy ako bez neho. Tento fakt je potvrdený nielen štúdiami. Asi každý pokročilý cvičenec potvrdí, že s opaskom dvihne asi o 10 % viac ako bez neho.

Čo je taktiež zaujímavé, niektoré štúdie skúmajúce výhody používania opasku dospeli k tomu, že používanie opasku pomáha nielen zvyšovať váhu na činke, ale taktiež aj rýchlosť, akou je daný cvik prevedený. Keď sa nad tým ale hlbšie zamyslíš, tak sa to aj logicky dá vysvetliť. Tým, že s opaskom zdvihneš väčšiu váhu ako bez neho sú váhy používané bez opasku pre teba s opaskom ľahšie a preto dokážeš spraviť opakovanie rýchlejšie.

S jeho používaním sa spája aj hlboko zakorenený mýtus. Ten hovorí, že tým, že opasok spevní trup sa menej zapájajú svaly brucha a spodného chrbta. Existuje niekoľko štúdií, ktoré sa venovali priamo tejto problematike. Niektoré si mierne odporujú, ale v celkovom náhľade ukazujú, že používanie opasku neoslabuje.

Zhrnutie

Opasok má vo fitku určite svoje miesto. Na to, aby si ho vedel správne použiť a vyťažiť z neho väčšiu váhu na činke je nevyhnutné ovládanie správnej techniky cviku a tiež dýchanie a „opieranie“ sa o opasok. Používaj ho, ale len vtedy, keď používaš viac ako 80 % maximálky a nie počas celého tréningu, kedy ti je skôr na škodu ako na úžitok.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Kvalitné opasky
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Šejkre a športové fľaše pre všetkých alebo ako si vybrať ten svoj

Šejkre a športové fľaše pre všetkých alebo ako si vybrať ten svoj

Správny šejker je naozaj dôležitým doplnkom každého športovca. Aj tu však platí, že pre každého sa hodí trošku iný. Niekto preferuje so sitkom, druhý bez, ďalšia má rada konkrétny uzáver, ostatní zas komory na rôzne prášky... Je toho naozaj veľa. V prvej časti článku si si mohol pozrieť prvé tri šejkre z našej ponuky. Poď sa spolu s nami pozrieť na časť druhú!

Aminokyseliny pre rýchly rast svalov. Ktoré sú to?

Aminokyseliny pre rýchly rast svalov. Ktoré sú to?

Na virtuálnych poličkách máš možnosť nájsť množstvo doplnkov výživy. Niekedy tak môže byť celkom ťažké sa v nich vyznať, že? O esenciálnych aminokyselinách sme si už v našich článkoch povedali celkom dosť informácií. Ten dnešný však bude zameraný na 3 aminokyseliny, ktoré sa v tvojom tele postarajú o rýchlejší rast svalov. Ktoré to teda sú?

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO