loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €

Máš dobrú formu a aj tak si myslíš, že si malý? Možno máš túto psychickú chorobu!

Iné

28.06.2022

Prečítané: 333x

Poruchy vnímania svojho tela a príjmu potravy sú tu s nami od nepamäti. Najmä mladšie ženy majú niekedy problémy s bulímiou či anorexiou. O týchto poruchách sa hovorí relatívne často. Avšak, počul si niekedy o bigorexii? Táto nemenej závažná porucha vnímania svojho tela sa vyskytuje u mužov, ktorí sú posadnutí rastom svalov a dosiahnutím ideálnej formy s veľkým množstvom hmoty. Poďme si o tomto ochorení povedať viac.

Čo je bigorexia?

Bigorexia je psychická porucha, ktorou trpia najmä mladí muži. Prejavuje sa tak, že človek s touto poruchou je neustále nespokojný so svojim telom, s množstvom svalovej hmoty a s úrovňou telesného tuku. V svojej mysli nikdy nedosiahne svoj vysnívaný ideál, lebo buď je tento ideál nedosiahnuteľný alebo sa so zlepšujúcou formou neustále posúva ďalej a ďalej. Dôsledkom môže byť frustrácia, ale aj značné obmedzenie spoločenského, osobného či pracovného života. Problém je v tom, že človek s touto chorobou neustále premýšľa nad svojim telom, množstvom svalov a väčšinu svojho dňa prispôsobí jedinému cieľu - naberaniu svalov - bez ohľadu na ostatné faktory.

Takýto človek denne strávi niekoľko desiatok minút až niekoľko hodín pred zrkadlom, kde si kontroluje svoj svalový rozvoj alebo premýšľa nad tým, ako by mohol svoju formu posunúť na vyšší level. Paradoxom je to, že väčšina ľudí s bigorexiou má veľmi dobrú formu - a aj napriek tomu sa za svoje telo hanbia. Nechodia na kúpalisko, aby ostatní „nevideli slabo rozvinuté zadné delty“ alebo „aby ostatní nevideli, že nemám dostatočne široký chrbát“. Kupujú si oblečenie, ktoré zakrýva ich slabšie partie alebo cvičia aj vtedy, keď sú zranení alebo vyčerpaní. Cieľom je dosiahnutie maximálneho svalového rozvoja za hocijakú cenu. Dokonca aj za cenu užívania anabolických steroidov.

Máš dobrú formu a aj tak si myslíš, že si malý? Možno máš túto psychickú chorobu!

Prečo to tak je a z čoho to vzniklo?

Príčinou je najmä to, že z každej strany sa na nás valia fotografie a videá profesionálnych športovcov. Otvoríš si internetový magazín či sociálne siete a všade vidíš profesionálnych športovcov, ktorí majú dokonalú formu. Otvoríš si článok o súťaži Mr. Olympia a vidíš tam svetovú elitu. Na sociálnych sieťach nájdeš ďalšie fotky, ktoré môžu byť dokonca ešte vyretušované či počítačovo dotvorené tak, aby svaly daného modela vyzerali ešte lepšie, väčšie a aby mal ešte menej tuku a centimetrov v páse. A po celom tomto kolotoči sa pozrieš na seba do zrkadla a zistíš, že tvoja forma nie je taká dobrá a nedosahuješ ani zďaleka kvality týchto profesionálov. Cítiš sa zle, myslíš si, že je tvoja forma úplne na nič a snažíš sa dávať tomuto športu a životnému štýlu maximum s jediným cieľom - priblížiť sa k svojim hrdinom.

Čo sa však reálne stane? Nikdy sa im nevyrovnáš. Možno to znie príliš tvrdo, ale je to pravda. Šanca, že zrovna ty budeš nový Big Ramy alebo Arnold Schwarzenegger je približne taká, ako že vyhráš lotériu. Je potrebné si uvedomiť, že títo top kulturisti sú geneticky obdarení oveľa viac ako hocikto iný. Podriadili tomuto športu absolútne všetko, nebáli sa užívať doping a dlhé roky sa venovali len zveľaďovaniu svojej formy. Žili životy profesionálnych športovcov, takže nemuseli pracovať osem a viac hodín denne v bežnej práci. Nechodili do fitka až po robote, ale fitko bolo ich hlavnou pracovnou náplňou. Ich tréning a výživa boli na maximálnej možnej úrovni. Je preto veľmi nepravdepodobné, že by si sa im dokázal vyrovnať. A na tom nie je nič zlé, ale je potrebné si to na začiatok uvedomiť a neporovnávať sa s nimi. Z takéhoto povovnávania vždy vyjde len frustrácia a pocit menejcennosti.

Máš dobrú formu a aj tak si myslíš, že si malý? Možno máš túto psychickú chorobu!

Čo robiť, ak už na sebe badáš niektoré znaky začínajúcej bigorexie?

Možností je viacero. Ak máš bigorexiu len miernu, stále je možná samoliečba bez podpory odborníka. Môžeš začať tým, že obmedzíš počet a dĺžku tréningov počas týždňa. Nemusíš cvičiť 5x týždenne po dve hodiny. Obmedz tréning na 3x týždenne na 60-90 minút. Obmedz používanie fitness aplikácií, prípadne ich úplne vymaž. Uvidíš, ako sa ti zrazu bude ľahšie dýchať. Ak užívaš doping, vyraď ho. Tieto látky značne ovplyvňujú aj náladu, jej výkyvy a silu týchto výkyvov a to ti ešte viac zhoršuje tento psychický stav. Uvedom si, že cvičenie je prospešné pre tvoje zdravie. Pravidelný tréning a kvalitná strava sú najlepším receptom na dlhovekosť. Cieľom pri cvičení by mala byť aj dobrá forma, ale aj zdravie, psychická pohoda a radosť z toho, čo robíš.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Ako vybudovať veľké ruky?

Ako vybudovať veľké ruky?

Snom asi každého chlapca či muža je mať poriadne paže. Veľké ruky vyzerajú dobre a hneď na prvý pohľad signalizujú silu. Každý začiatočník, ktorý príde prvýkrát do fitka sa snaží o to, aby mu čo najrýchlejšie narástol biceps a sníva o tom, že bude mať ruky ako Arnold Schwarzenegger. Začne cvičiť bicepsové zdvihy na sto spôsobov do zlyhania a pritom rast neprichádza v takej miere, ako očakával. Kde sa stala chyba? V tomto článku si povieme viac o tom, ako vybudovať velké ruky. Nie je určený len pre začiatočníkov, ale aj pre pokročilých cvičencov, ktorí sa dostali do stagnácie a potrebujú sa opäť naplno rozbehnúť.

Ktoré fitness aplikácie by nemali chýbať v tvojom mobile?

Ktoré fitness aplikácie by nemali chýbať v tvojom mobile?

Cvičenie a celková starostlivosť o zdravie sa neustále vyvíja a napreduje. Základné princípy sa roky nemenia, ale spôsob, ako cvičiť, ako si trackovať svoje tréningy a stravu spravili za posledné roky veľký pokrok. Pred 15 rokmi si si mohol zapisovať svoje tréningy do zošita alebo maximálne do jednoduchej tabuľky na počítači. Dnes už existuje nespočetné množstvo mobilných aplikácií, ktoré ti dokážu výrazne zlepšiť trackovanie cvičenia a stravovania. Dokonca, v spojení so smart hodinkami dokážeš zaznamenávať veľmi veľa údajov o tréningu a svojom tele a jeho správaní počas cvičenia. To, čo bolo pred niekoľkými rokmi dostupné len pre profesionálnych športovcov je dnes prístupné takmer každému. V tomto článku si spravíme prehľad o najrozšírenejších a najlepších aplikáciách, ktoré sa môžu hodiť každému fitness nadšencovi.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO