loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
Má ľadový kúpeľ prínos pre rast svalov a regeneráciu?

Má ľadový kúpeľ prínos pre rast svalov a regeneráciu?

Iné

26.04.2021

Prečítané: 5765x

Otužovanie sa spolu s kváskovaním stalo novým trendom posledných mesiacov. Sociálne siete sú plné ľudí ponárajúcich sa do sudov s ľadovou vodou a niektorí v zime chodia so sekerami na jazerá, robia si otvory do ľadu a otužujú sa v prírode. O tom, že otužovanie je veľmi prospešné pre naše zdravie asi nemusíme hovoriť. Je dokázané, že pri dodržiavaní základných pravidiel sa naozaj zlepšuje imunita. Avšak, je otužovanie vhodné aj po tréningu? Ako vplýva na naše svaly, ich regeneráciu a rast? Poďme si o tom povedať viac.

Čo sa deje s telom po ponorení do studenej vody?

Celá „mágia“ za otužovaním by sa mala skrývať v tom, že nízka teplota spôsobí spomalenie prenosu informácií medzi nervami a tým pádom aj zníženie vnímania bolesti. Okrem toho dôjde aj ku zmene prietoku krvi kvôli teplote a tlaku a k celkovému zníženiu teploty kostrového svalstva. Nízka teplota tiež môže uľahčiť zotavenie po tréningu vďaka zníženiu intramuskulárnej teploty a metabolizmu.

Tým sa obmedzí hypoxický stres (pokles kyslíka, ktorý sa dostáva do tkanív tela) a tvorba reaktívnych foriem kyslíka (RFK). Zníženie prietoku krvi spôsobené znížením teploty, resp. chladom znižuje zápalovú signalizáciu, opuchy a následné sekundárne poškodenie svalových vlákien. Taktiež medzi ďalšie výhody patrí fakt, že ľadový kúpeľ obmedzuje tvorbu edémov a opuchov po intenzívnom tréningu.

Má ľadový kúpeľ prínos pre rast svalov a regeneráciu?

Táto štúdia nehodnotí otužovanie až tak jednoznačne pozitívne. Podľa nej je vplyv studenej vody na zápalovú a bunkovú stresovú reakciu nízky. Podľa informácií z nej je tento prístup vhodný pre ľudí napr. na súťažiach, kedy je potrebná rýchla príprava na ďalší výkon. Pravidelné otužovanie s cieľom zlepšenia hypertrofie ale nemá veľký význam, lebo naopak, tlmí adaptívnu reakciu tela na tréning.

Z toho vyplýva, že otužovanie môže byť pre niektorých ľudí a ich ciele veľmi prospešné. Avšak, pre iných ľudí, ktorí od neho očakávajú iné ciele (napr. hypertrofiu) môže byť neúčinné, zbytočné a až kontraproduktívne.

Má ľadový kúpeľ prínos pre rast svalov a regeneráciu?

Na druhej strane existujú odborníci, ktorí majú na túto tému trocha odlišný názor. Hovoria, že táto štúdia nepreukazuje úplne s istotou, že by otužovanie nemalo výhody a že po ňom naozaj nedochádza k zlepšeniu regenerácie a k zníženiu poškodenia svalov a tkanív. V tomto sa nedá teda na 100 % spoľahnúť na štúdie. Ako to býva zvykom aj pri iných témach o cvičení, strave a suplementoch, často existujú štúdie, ktoré niečo potvrdzujú a tiež také, čo to naopak vyvracajú. Je potrebné na sebe vyskúšať, čo každému z nás vyhovuje a čo mu prináša výsledky. Mnohí športovci - profesionáli, ale aj amatéri - si nevedia otužovanie vynachváliť a pociťujú jeho benefity na vlastnej koži.

Aké sú potenciálne benefity?

  • znižovanie zápalových reakcií v tele
  • zlepšenie imunity - ale len za predpokladu, že sa otužuješ rozumne a nerobíš žiadne extrémy. Pri skokovom naťahovaní dĺžky pobytu vo vode môžeš ľahko ochorieť
  • uvoľnenie unavených svalov po tréningu - ak si mal náročný tréning, môže byť vaňa s ľadovou vodou (príp. aj s kusmi ľadu) dobrým relaxom pre telo
  • zlepšenie centrálneho nervového systému - otužovanie môže zlepšiť kvalitu spánku, celkové oddýchnutie tela a mnohí ľudia, ktorí sa pravidelne otužujú hovoria aj o prívale energie, ktorú im táto aktivita dodáva
  • ak máš podať výkon pri vysokej vonkajšej teplote (napr. beh v lete cez mesto), ľadový kúpeľ ti pomôže prekonať problémy, ktoré spôsobuje teplo. Zníži telesnú teplotu a dlhšie telu potrvá, kým sa prehreje a tým pádom dokážeš dlhšiu dobu podávať lepší výkon

Má ľadový kúpeľ prínos pre rast svalov a regeneráciu?

Na čo si musíš dávať pozor?

Pri otužovaní je potrebné nerobiť žiadne extrémy a všetky kroky robiť postupne a premyslene. Nemôžeš sa dnes rozhodnúť, že sa začneš otužovať a hneď zajtra sa ponoríš do kade s ľadovou vodou a ostaneš v nej čo najdlhšie, aby si dokázal, aký si tvrďák. Skončíš s podchladením, z ktorého sa budeš dávať dokopy dni až týždne.

Musíš tiež dávať pozor na to, či nemáš kardiovaskulárne problémy alebo vysoký tlak. Studená voda znižuje prietok krvi v tele a zmršťuje cievy, čo by v spojení s týmito zdravotnými ťažkosťami mohlo spôsobiť až zástavu srdca či mozgovú príhodu.

Ak chceš začať s otužovaním, venuj aspoň zopár hodín odborným článkom, ktoré ti vysvetlia, ako začať, čoho sa vyvarovať a daj si poradiť od ľudí, ktorí majú s touto metódou skúsenosti. Dnes už existuje veľa videí na Youtube, kde sa dozvieš úplne všetko, čo potrebuješ.

Autor: Mgr. Ľuboš Lištinský • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Ako podporiť regeneráciu svalov po tréningu?

Ako podporiť regeneráciu svalov po tréningu?

Rast svalovej hmoty sa neodohráva len vo fitku. Práve naopak, tam všetko len začína. Telo dostane impulz na zlepšenie a zosilnenie, ale svaly naozaj rastú a zosilňujú sa až po tréningu. Práve v tomto období je dôležitá správna regenerácia, ktorá maximalizuje rast svalov.

Kalistenika, Street Workout, Spartan, Parkour s Crossback. Čo potrebujete vedieť o tréningu s vlastnou váhou…

Kalistenika, Street Workout, Spartan, Parkour s Crossback. Čo potrebujete vedieť o tréningu s vlastnou váhou…

Od bežných drepov až po dych vyrážajúce formácie na hrazdách, neuveriteľné pozície, ktoré prekonávajú hranice možností ľudského tela. Doma, na ihrisku, v prírode. Na kalisteniku stačí mať telo a odhodlanie urobiť ho silnejším a zdravším. Kalistenika je cvičenie s váhou vlastného tela. To znamená, že ju môže cvičiť ktokoľvek, bez ohľadu na vek, skúsenosti so športom či kondíciu. Či ste muž alebo žena, či túžite po štíhlejšom tele, zvýšení fyzickej sily, pevnejšom zdraví alebo budovaní svalovej hmoty - kalistenika je práve pre vás.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO