loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Kulturisti zlatej éry – Franco Columbu #2

Kulturisti zlatej éry – Franco Columbu #2

Iné

29.05.2017

Prečítané: 13829x

Franco Columbu patrí rovnako ako Arnold Schwarzenegger k najznámejším predstaviteľom zlatej éry kulturistiky. Aj napriek tomu, že väčšinu svojej kariéry prežil po boku Arnolda, nikdy sa nestal takým mainstreamovým idolom ako on a nikdy nezískal toľko titulov Mr. Olympia ako Arnie.

Franco sa narodil na Sardínii. Už od útleho veku vedel, že sa chce dostať do sveta, odísť zo Sardínie a spraviť veľkú kariéru. Pôvodne si zaujal, že začne boxovať a práve cez box sa mu otvoria nové možnosti. To sa nepáčilo jeho rodičom, ktorí pracovali celý život na svojej malej farme a chceli, aby s nimi Franco ostal a pomáhal im. Jeho matka si myslela, že chce biť ľudí, nepracovať a užívať si. Až neskôr pochopili, že Franco to myslí so športom vážne a začali ho podporovať.

Od tohto momentu sa začal venovať tvrdým tréningom a v boxe vyhrával jednu súťaž za druhou. Väčšinu súťaží vyhral knokautovaním svojho oponenta. Časom sa od boxu dostal k vzpieraniu a po prvotnom úspechu na súťažiach sa rozhodol prestať s boxovaním. Tento krok sa mu vyplatil a okrem menších lokálnych súťaži povyhrával aj svetové šampionáty. Už vo veku asi 22 rokov dokázal na mŕtvy ťah potiahnuť viac ako 4-násobok svojej váhy.

Franco a Arnie pri tréningu

Ako sa spoznal s Arnoldom?

Kľúčovým bodom v jeho živote bola účasť na silovej súťaži v Nemecku. V jeden deň sa okrem tejto silovej súťaže konala aj kulturistická súťaž, na ktorej sa zúčastnil Arnold. Obaja vyhrali na svojich súťažiach prvé miesta, spoznali sa a začali spolupracovať a pomáhať si. V tomto okamihu vzniklo asi najznámejšie kulturistické duo. Ich spomienky a ukážku výborného vzťahu vidno aj na tomto videu, na ktorom oslavujú svoje „výročie“, kedy sa spoznali. Aj po rokoch sú stále výborní kamaráti.

V roku 1966 sa Franco zúčastnil prvej kulturistickej súťaže a obsadil štvrté miesto. Nasledovali ďalšie a ďalšie súťaže a s tým aj uvedomovanie si faktu, že ak chce patriť medzi kulturistickú špičku, musí sa presťahovať do USA. V roku 1969 definitívne opustil rodnú Sardíniu a presťahoval sa ku Arnoldovi, ktorý už v tej dobe žil v slnečnej Kalifornii. V tomto období dostávali od Joea Weidera sponzorský dar 80 dolárov týždenne. To im nestačilo a začali spolu ponúkať murárske práce, vďaka ktorým si dokázali zarobiť na živobytie.

Franco Columbu

Aj keď nedosahoval na súťažiach úspechy ako Arnold, postavou patril k unikátom svojej doby. Pri svojej výške 164cm bol väčšinou najnižším kulturistom na pódiu. Svojich súperov ale dobiehal komplexnosťou postavy a hlavne na tú dobu vysokou kvalitou a hustotou svalstva. Okrem toho bol najsilnejším kulturistom na svete. Dokázal nafukovať gumené termofory či dokonca posúvať celé autá. Na pódiu často dvíhal autá, ktorým potom v rámci show mechanik menil celé koleso a Franco mu robil živý hever.

Zisk titulu Mr. Olympia

Rovnako ako Arnold, aj Franco sa zameriaval najmä na súťaž Mr. Olympia. V minulosti – rovnako ako aj dnes – existovali dve kategórie, tzv. „veľká a malá Olympia“. V open kategórii štandardne vyhrával Arnold a v menšej Franco. Rozdiel je v tom, že v dnešnej Olympii sú tieto kategórie úplne oddelené.

V minulosti sa na konci stretli ešte víťazi oboch kategórií a súťažili o absolútny titul Mr. Olympia. Franco vyhral dvakrát po sebe svoju kategóriu, ale Arnold mu nedal šancu vyhrať absolútny titul. Až v roku 1976, keď sa Arnold Olympie nezúčastnil, vyhral Franco nad Francom Zaneom a odniesol si prvý absolútny titul.

O rok neskôr sa mu pri silovej súťaži prihodil ťažký úraz kolena a hamstringu. Viac ako tri roky sa spamätával z tohto úrazu. V roku 1981 znova nastúpil na pódium Mr. Olympia a po druhýkrát v živote sa mu podarilo získať sošku Sandowa. Touto súťažou ukončil svoju kulturistickú kariéru.

Ako sa Franco dopracoval k tejto postave a silovým výkonom?

Základom bol veľmi ťažký a častý tréning. Všetky partie precvičil dvakrát do týždňa. Šesť dní v týždni cvičil a v nedeľu mal deň voľna. V tréningu používal vysoké váhy a málo opakovaní. V tomto sa odlišoval od Arnolda. Ten bol zvyknutý na vyšší počet opakovaní v sérii.

V jednom rozhovore Arnold vysvetľoval, aký dopad mal tento rozdielny prístup k tréningu. Podľa Arnolda mal Francov typ tréningu za následok veľké objemy, hustotu a kvalitu. Franco ale vďaka nemu vyzeral stále rovnako bez ohľadu na to, či pózoval alebo nie. Hovoril, že pri fotkách s uvoľnenými svalmi pôsobil mohutným dojmom, ktorý sa pri pózovaní síce ukázal, ale nerozvinul.

Arnold podľa jeho vyjadrenia práve vďaka tréningu s vyšším počtom opakovaní nevyzeral nijako extrémne v uvoľnenom stave, ale práve pri pózovaní a napnutí svalstva sa ukázala „celá mágia okolo jeho postavy“.

Franca a Arnieho dodnes spája priateľstvo

Franco sa okrem kulturistiky venoval tiež štúdiu chiropraktiky, filmom a herectvu, ale nikdy sa mu nepodarilo dostať na Arnoldovu úroveň. Napísal taktiež viacero kníh o trénovaní a strave a venoval sa prednášaniu na seminároch po celom svete.

Aktuálne má Franco už 75 rokov. Síce má dôchodkový vek, vôbec však nezmenil svoje koníčky či spôsob života. Podľa jeho slov sa udržuje vo výbornej forme najmä vďaka cvičeniu a kvalitnej strave. V posilňovni cvičí len trikrát týždenne po 20 minút, ale venuje sa tiež tenisu a bicyklovaniu. Podľa najnovších videí vidno, že si stále naplno užíva život a netrpí žiadnymi vážnymi obmedzeniami a všetci jeho fanúšikovia dúfajú, že mu to takto ešte dlho vydrží.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Top 5 tipov pre efektívny rast svalov

Top 5 tipov pre efektívny rast svalov

Zastavil sa rast tvojich svalov? Dosahuješ výsledky veľmi pomaly alebo sa dokonca už niekoľko týždňov prevaľuješ na mieste a stagnuješ? Rast svalov závisí od viacerých faktorov, na ktoré musíš brať ohľad.

Kulturisti zlatej éry – Arnold Schwarzenegger #1

Kulturisti zlatej éry – Arnold Schwarzenegger #1

„Zlatá éra kulturistiky“ predstavuje obdobie okolo rokov 1950-1980. V tomto čase došlo asi k najväčšej popularizácii kulturistiky medzi verejnosťou a práve v tomto období sa zrodili vzory, ktoré pretrvajú navždy. Najväčším symbolom tejto éry je jednoznačne Arnold Schwarzenegger.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO