Zahoďte pyžamo, stavte radšej na Adamovo a Evine rúcho a vyspite sa do mlado vyzerajúcej, krajšej pleti a ďalších zdravotných výhod. Experti tvrdia, aký je spánok bez oblečenia pre nás nesmierne prospešný. Tak poďme sa pozrieť na dôvody, ktoré by Vás mali presvedčiť o tom, aby ste spávali bez oblečenia.

5 dôvodov, prečo by ste mali spávať nahí:

1. Budete mať lepší a hlbší spánok

Väčšina ľudí má rado v noci teplo, no v skutočnosti je veľmi dôležité spať v chladnejšom prostredí, hovorí Lisa Shives, MD: „telesná teplota Vášho tela počas spánku postupne klesá, čo je pre telo prirodzené, takže nadmerná teplota a spánok v pyžame a v ťažkých hrubých perinách môže narušiť spánok“. Pokiaľ spíte nahí, môžete si takto pomôcť Vášmu telu udržať chladnejšiu teplotu počas spánku.

2. Budete vyzerať mladší a krajší

Pojem „vyspať sa do krásy“ nie je žiaden mýtus! Nadmerné teplo v noci narušuje správnu tvorbu melatonínu a rastového hormónu, ktoré sú hlavné hormóny proti starnutiu. Spanie v úplnej tme stimuluje uvoľňovanie melatonínu, ktorý ochladzuje telo, a následne sa uvoľňuje rastový hormón. Tieto hormóny budú lepšie fungovať pri nižších teplotách a umožnia telu regenerovať vlasy a pokožku. Hlboký a osviežujúci spánok môže dokonca zvýšiť športový výkon s uvoľňovaním rastového hormónu.

3. Podporíte chudnutie

Dobrý spánok je najlepší spôsob, ako bojovať proti stresu, ktorý spôsobuje brušný tuk. Výroba rastového hormónu počas spánku sa zvyšuje, zároveň kortizol - stresový hormón klesá. Toto udrží pod kontrolou Vašu energiu a hlad počas dňa. Pokiaľ je Váš spánok narušený, ráno po prebudení bude kortizol v tele na príliš vysokej úrovni a bude viac pravdepodobné, že počas dňa budete mať chuť na sladké a nezdravé potraviny s chuťou prejedať sa nimi. Takže nahý spánok = spaľovanie tukov.

4. Budete mať lepší pohlavný život

Spať nahý so svojim partnerom, môže pomôcť stimulovať uvoľňovanie hormónu lásky - oxytocínu. Dotyk pokožky s pokožkou partnera, zvýši chemické reakcie a organizmu, pričom pôsobí proti stresu a depresii tým, že zaháňa účinky kortizolu a krvného tlaku. Spánok bez oblečenie podporuje fyzickú a emocionálnu intimitu medzi partnermi, čo vedie k šťastnejším vzťahom. 

5. Dámy: ochránite svoju vagínu

Pokiaľ ide o našu intímnu oblasť, je vždy lepšie byť v bezpečí, ako neskôr ľutovať. Mnoho žien vyjadrilo obavy pri otázke spánku bez oblečenia, a jeho vplyvu na vagínu považovali za nehygienické. Baktériám sa výborne darí vo vlhkom a teplom prostredí, a to najmä u žien náchylných na vaginálne infekcie. Ak by žena spávala nahá, znížila by sa schopnosť týchto vždy prítomných baktérií premôcť v normálne vaginálne prostredie.

U mužov bolo zistené, že nahý spánok zvyšuje plodnosť tým, že udržuje semenníky pri primeranej teplote. To môže tiež udržiavať kvalitu spermií a dobrú hladinu testosterónu v tele.

Tip Proteínu:

Spanie v úplnej tme stimuluje uvoľňovanie melatonínu, ktorý ochladzuje telo, a následne sa uvoľňuje rastový hormón. Preto je najlepšie spať pri úplnej tme a bez akejkoľvek techniky v izbe (mobilné telefóny, tablety atď.), pretože uvoľňovanie spánkového hormónu sa narúša svetlom. Pokiaľ je to možné, spite pri otvorenom okne – čerstvý vzduch zlepšuje kvalitu spánku a navodzuje pocit pokoja a sviežosti. Keď nemôžete spávať pri otvorenom okne, aspoň si pred spánkom dobre vyvetrajte v izbe.

Autor: Ing. Monika Petrovčinová • Foto: Dreamstime.com
Kvalitné doplnky výživy pre lepší spánok
Zakúpite tu