loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Probiotiká - význam bakteriálnej črevnej flóry pre športovcov

Probiotiká - význam bakteriálnej črevnej flóry pre športovcov

Iné

21.03.2020

Prečítané: 2430x

Nevieš, čo je to mikrobiota? Je to súbor mikroorganizmov, ktoré sa nachádzajú v tráviacom systéme (bakteriálna flóra), v koži, ústach, krčnej dutine a pod. Vysvetlíme si jej základné funkcie na zdravie a zameriame sa na tie, ktoré nás športovcov najviac zaujímajú.

Čo je mikrobiota?

Ľudská mikrobiota je súbor mikroorganizmov, ktoré fungujú s našim organizmom v symbióze bez toho, že by mu škodili. Práve naopak, vykonávajú funkcie, ktoré sú pre naše zdravie veľmi dôležité. Črevná mikrobiota je tvorená najmä baktériami, ktoré sa nachádzajú v tráviacom systéme. Okrem nich je tvorená aj baktériami, ktoré sa nachádzajú v ústach, hrdle, či na koži.

Mikrobiota a mikrobióm

Pojem mikrobióm je súhrnné označenie pre mikrobiálne osídlenie ľudského tela. Ide o súbor baktérií, kvasiniek, húb a vírusov vyskytujúcich sa vnútri tela a na jeho povrchu. Pre pochopenie toho, aké sú pre nás baktérie dôležité je dobré vedieť, že až 99 % našej genetickej informácie pochádza z baktérií.

Aká je úloha črevnej mikrobioty?

Veda považuje ľudskú mikrobiotu za ďalší endokrinný orgán, ktorý sa síce nedá nahmatať ako napr. žalúdok či pečeň a taktiež sa nedá z tela chirurgicky odstrániť, ale poskytuje obrovské množstvo látok potrebných pre správnu funkciu ostatných orgánov. Práve črevná mikrobiota predstavuje súbor mikróbov a baktérií, ktoré žijú v našich črevách a zásadne vplývajú na naše psychické a fyzické zdravie.

Pôsobenie črevnej mikrobioty:

 • interaguje s mozgom a ostatnými orgánmi tela,
 • prispieva k tráveniu potravy,
 • syntetizuje vitamíny (napr. vitamín K, niektoré vitamíny typu B, kyselinu pantoténovú, kyselinu listovú, mastné kyseliny s krátkym reťazcom (SCFA), ktoré sú hlavnou formou výživy buniek črevnej sliznice),
 • syntetizuje esenciálne látky (vrátane neurotransmiterov serotonínu, GABA, neuropeptidu Y a dopamínu),
 • reguluje imunitu tela.

Čo spôsobujú zmeny črevnej bakteriálnej flóry?

Existuje spojitosť medzi obezitou, metabolickým syndrómom a narušenou mikrobiotou.

Ak sa z nejakého dôvodu zmení rovnováha počtu týchto baktérií, môže vzniknúť celý rad patologických stavov vrátane:

 • depresií
 • kardiovaskulárnych problémov
 • obezity, cukrovky 2. typu, syndrómu dráždivého čreva či zápchy

Črevná mikrobiota môže byť negatívne ovplyvnená:

 • znečisteným životným prostredím
 • stravou, v ktorej prevládajú nasýtené tuky, konzervanty, farbivá a potraviny s nízkym obsahom vlákniny
 • konzumáciou alkoholu
 • užívaním antibiotík
 • nadmerným stresom

Bakteriálna nerovnováha, nazývaná dysbióza alebo menšia či väčšia nerovnováha určitých typov baktérií spôsobuje veľmi často poruchy, ako napr. nadúvanie, zápcha alebo hnačka. Ak je táto nerovnováha chronická, spôsobuje zápal črevnej sliznice, ktorý mení jeho priepustnosť a umožňuje prechod zápalových molekúl do krvi a orgánov. Môže viesť až k metabolickému syndrómu a obezite.

Mikrobiota, obezita a depresia

Zistilo sa, že ľudia s nadváhou majú úplné inú črevnú mikrobiotu ako ľudia s primeranou hmotnosťou. Ich mikrobiota môže spôsobiť zápal tukovej bunky, ktoré sa začnú zväčšovať. A to sa deje neustále znova a znova ako v začarovanom kruhu. Tento stav spôsobuje pocit neustáleho hladu. Je to tým, že centrum pocitu nasýtenia, ktoré sa nachádza v hypotalame v mozgu je menej citlivé na signály od tráviaceho traktu, že už je plný.

Zdá sa, že súvislosť medzi mozgom a mikrobiotou a najmä medzi zdravotným stavom mikrobioty a poruchami nálady je spojená s tvorbou serotonínu. Serotonín je látka, ktorá dokáže ovplyvňovať náladu  a niekedy sa tiež nazýva „látkou šťastia“.

V prípade, že nastane dysbióza (premnoženie patogénnych mikroorganizmov a baktérií), začne sa tryptofán premieňať miesto serotonínu na neurotoxické látky. Tie potom spôsobujú zhoršenie nálady či depresie.

Informácie, ktoré o mikrobiote máme sú stále predmetom mnohých výskumov a stále o nej veľa nevieme. Avšak, je zrejmé, že udržiavanie správnej rovnováhy medzi rôznymi bakteriálnymi druhmi má pozitívny vplyv na celkové zdravie tela.

Niektoré z hlavných bakteriálnych druhov, ktoré sa vyskytujú v ľudskom čreve.

Mikrobiota a strava

Ako bolo spomenuté vyššie, tvoju mikrobiotu ovplyvňuje viacero faktorov. Od stravy, životného štýlu, stresových faktorov, lieky až po situácie, ktoré nastávajú tesne po pôrode. Mikrobiota sa tvorí už v prvých mesiacoch rastu plodu a postupne sa rozvíja aj s ohľadom na to, či je pôrod prirodzený alebo vyvolaný. Všetky tieto veci priamo vplývajú na jej kvalitu.

Diagnostika toho, prečo nastala dysbióza je kvôli vysokému počtu týchto vplyvov veľmi zložitá a zdĺhavá. Avšak, pri dodržaní niektorých základných princípov je vysoká šanca, že bude fungovať ako má.

Čo by si mal robiť, aby si mal zdravú mikrobiotu?

 • neprijímaj zbytočne veľa nasýtených tukov, cukrov, bielkovín či alkoholu
 • snaž sa, aby si mal v strave dostatok vlákniny, najmä tzv. prebiotickej (nestráviteľnej) vlákniny
 • dbaj na správny prísun omega-3 mastných kyselín
 • zaraď do jedálnička probiotické potraviny, ktoré majú v sebe dostatok živých organizmov, ktoré sa nachádzajú aj v črevnej mikrobiote. Do tejto skupiny patrí napr. kefír, jogurty a niektoré mliečne výrobky.

Okrem toho pravidelne športuj a hýb sa a vyhýbaj sa nadbytočnému stresu.

Vzťah medzi športom a mikrobiotou

Cvičenie preukázateľne ovplyvňuje zloženie črevnej mikrobioty a pri veľmi náročnom, intenzívnom a dlhodobom zaťažení môže vyvolať chronický dysbiotický stav zodpovedný za žalúdočné poruchy, úzkosť a depresiu. V tráviacom trakte sa vytvárajú hormóny, ktoré sú zodpovedné za reguláciu nálady a reakcie na stres. Medzi mozgom, črevami a mikrobiotou je veľa súvislostí a navzájom sa ovplyvňujú viac, ako si myslíme.

Ako športovať a zároveň si udržať zdravú mikrobiotu?

Cvičenie je pre telo stresová akcia a má vplyv na našu mikrobiotu. Preto by si mal dodržiavať správny jedálniček a prijímať dostatok prebiotickej a neprebiotickej vlákniny a na zachovanie dobrej rozmanitosti mikrobiálnej bakteriálnej populácie.

Pred a po tréningu by si mal prijať zo stravy najmä bielkoviny a sacharidy bez pridaného tuku a vlákniny na zamedzenie problémov s pohybom čriev. Nechceš počas tréningu riešiť to, že si mal v jedle veľa vlákniny a práve počas cvičenia ti začne najviac tráviť. Preto v týchto jedlách môžeš obmedziť tuky a vlákninu, ale vo všetkých ostatných jedlách by si ju mal prijať v dostatočnom množstve. Ženy by mali denne prijať aspoň 25 gramov vlákniny a muži až 38 gramov.

Prečo by si mal užívať probiotiká?

Mal by si pravidelne užívať omega-3 mastné kyseliny kvôli vzniku zápalov a glutamín na posilnenie črevnej steny. Taktiež je veľmi prospešné užívanie probiotík, ktoré zabezpečujú rôznorodosť bakteriálnej populácie.

Všetky probiotiká, ktoré majú vysoký obsah probiotických baktérií sú pre telo prospešné. Tieto baktérie dokážu prekonať žalúdočnú bariéru a usadiť sa v črevách. Rozhodnutie o tom, či by si mal užívať probiotiká a koľko by si ich mal užívať záleží od prejavov tela a situácie, v akej sa práve tvoje telo nachádza, aký máš jedálniček, či si alebo nie si chorý, či ho prehnane zaťažuješ intenzívnymi tréningami a pod. Ak si myslíš, že tvoje telo je pod veľkým tlakom a mohlo by dôjsť k problémom s trávením, zaraď probiotiká na nejaký čas do svojho jedálnička.

Ak pociťuješ tieto problémy, alebo si myslíš, že by mohli nastať, užívaj jednu tabletu Neufloru ráno na lačný žalúdok. Môžeš ho tiež striedať s Saccharomyces Boulardii, ktorý je tiež vhodný pri väčších žalúdočných problémoch. Ak sa chystáš napr. na nejakú súťaž, väčší športový výkon alebo len chceš poriadne pritvrdiť diétu, zaraď tieto doplnky do jedálnička minimálne do konca tohto obdobia a optimálne aj na niekoľko týždňov po jeho skončení.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Kvalitné probiotiká
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Ako zlepšiť imunitu tela voči koronavírusu?

Ako zlepšiť imunitu tela voči koronavírusu?

V posledných dňoch a týždňoch zažívame boom ohľadne koronavírusu. Z každej strany sa na nás valia informácie o počte nakazených a mŕtvych zo zahraničia a aj u nás sú už potvrdené prípady ľudí, ktorý sa nakazili vírusom COVID-19. Aktuálne neexistujú konkrétne lieky, ktoré by liečili ľudí s týmto vírusom. Hlavnou liečbou je podporná liečba na potlačenie symptómov tohto ochorenia. Určite to nie je dôvod na paniku, ale mali by sme sa zachovať zodpovedne, teda ostať doma a izolovať sa. Avšak, to nie je všetko, čo môžeme spraviť. Brániť sa môžeš aj tým, že budeš zlepšovať svoju imunitu.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO