Určite si už veľakrát počul o tom, aké sú sacharidy zlé, ako ich nikto neodporúča jesť. Mnoho ľudí tiež zastáva teóriu, že sacharidy sú diabolským nástrojom na priberanie. Niekedy to tak naozaj je, ale dnes si ukážeme, prečo by si sacharidy mali nájsť cestu naspäť do tvojho jedálnička.
Ako sme spomínali v jednom z našich minulých článkov, existuje až 9 rôznych účinných aminokyselín, ktoré si naše telo nevie vyrobiť samé, ale žiadna z nich nemá tak významný účinok ako leucín. My si dnes povieme o mocných účinkoch leucínu a o tom, ako tento rozvetvený reťazec funguje.
Erytropoetín je hormón, ktorý sa primárne vytvára v obličkách a ktorý v tele stimuluje a podporuje tvorbu a údržbu červených krviniek. Je naozaj nebezpečný a čo nám hrozí, ak to s jeho konzumáciou preženieme? Hoci sa umelo vytvorený dodáva do tela pacientov, ktorí majú anémiu, zneužíva sa však aj ako dopingová podpora pre športovcov v rôznych odvetviach. V dnešnom článku sa pozrieme na to, čo to vlastne Erytropoetín je a aké má účinky.
Celiakia predstavuje vrodené celoživotné ochorenie. Aby sa choroba prejavila, musí mať človek genetickú predispozíciu. Približne 20 rokov dozadu sa predpokladalo, že celiakia je len detskou chorobou, z ktorej dieťa po krátkodobej bezlepkovej diéte vyzdravie. Je to však mylný názor.
Ak chcete budovať svaly alebo vyrysovať svalstvo, bez proteínov sa jednoducho nezaobídete. Bielkoviny sú základnou stavebnou jednotkou bunky. Podľa individuálnych genetických dispozícii a finančnej situácie si musíte určiť, čo bude pre vás najideálnejšie a podľa toho sa rozhodnúť, ktorý konkrétny proteín si zadovážite. Éra sušených vaječných bielkov je za nami a k dispozícii už máme kvalitné, lahodné a cenovo dostupné proteínové koncentráty.
Aminokyseliny sú základnou stavebnou jednotkou bunky. Presne tak ako tehly, ak chcete postaviť dom. Do tela ich dostávame prostredníctvom stravy alebo doplnkov výživy. Ak máte záujem o podrobnejšie informácie a chcete sa dozvedieť, čo sú to aminokyseliny, potom je tento článok práve pre vás.
Nezáleží na tom, či pravidelne cvičíte a tak namáhate svoje telo alebo patríte medzi tých, ktorí nie sú zrovna najväčší športovci. Kĺby sú jednou z najdôležitejších a zároveň najháklivejších častí nášho tela, a preto vyžadujú zodpovedajúcu starostlivosť. Kĺbová výživa je preto vec, ktorú sa neoplatí zanedbávať.
Gainer patrí medzi najzákladnejšie a najpredávanejšie suplementy. Nie je sa čomu čudovať, každý chlapec alebo chlap chce nabrať čo najviac svalovej hmoty a gainer je jeden z tých doplnkov výživy, ktoré ti na tejto ceste môžu výrazne pomôcť. Prvé gainery vznikli približne pred 100 rokmi a odvtedy sa ich zloženie s pribúdajúcimi znalosťami o fungovaní makronutrientov a mikronutrientov v tele zásadne zmenilo. Už dávno neplatí, že „gainer je len zmiešaný cukor s bielkovinami“. Poďme si teda o gaineroch povedať viac - z čoho sa skladajú, na čo slúžia, ako a kedy by sa mali dávkovať a pre koho sú určené.
Taurín (beta-aminoetansulfánová kyselina) je organická kyselina s obsahom síry, ktorá sa prirodzene nachádza v tvojom tele. Nachádza vo vysokých koncentráciách v srdci, svaloch, mozgu a očiach. Ľudské telo si ho vie syntetizovať z metionínu a cysteínu. Je veľmi dobre rozpustný vo vode a často sa nachádza v energetických nápojoch. Patrí medzi najzastúpenejšie aminokyseliny nielen v ľudskom tele, ale u všetkých cicavcov.