Príchod dieťaťa na svet je jedna z najkrajších vecí, aké môže žena vo svojom živote zažiť. Avšak, tehotenstvo je prirodzene spojené aj s naberaním hmotnosti. Už v minulom článku sme sa venovali problematike priberania počas tehotenstva. Ak si si ho prečítala tak vieš, že počas tehotenstva by mala chudá žena pribrať približne 13-18kg, žena s primeranou postavou 12-16 kilogramov a žena s nadváhou asi len 7-12 kilogramov. Čo spraviť s novými kilogramami po pôrode? Ak sa chceš dostať naspäť do formy, čítaj ďalej a dozvieš sa, ako na to.
Nevieš, čo je to mikrobiota? Je to súbor mikroorganizmov, ktoré sa nachádzajú v tráviacom systéme (bakteriálna flóra), v koži, ústach, krčnej dutine a pod. Vysvetlíme si jej základné funkcie na zdravie a zameriame sa na tie, ktoré nás športovcov najviac zaujímajú.
V posledných dňoch a týždňoch zažívame boom ohľadne koronavírusu. Z každej strany sa na nás valia informácie o počte nakazených a mŕtvych zo zahraničia a aj u nás sú už potvrdené prípady ľudí, ktorý sa nakazili vírusom COVID-19. Aktuálne neexistujú konkrétne lieky, ktoré by liečili ľudí s týmto vírusom. Hlavnou liečbou je podporná liečba na potlačenie symptómov tohto ochorenia. Určite to nie je dôvod na paniku, ale mali by sme sa zachovať zodpovedne, teda ostať doma a izolovať sa. Avšak, to nie je všetko, čo môžeme spraviť. Brániť sa môžeš aj tým, že budeš zlepšovať svoju imunitu.
Asi každý z nás má doma minimálne jeden šejker na proteín. Je výborným pomocníkom na rozmiešanie proteínu a iných doplnkov výživy, lebo vďaka špirále alebo sitku sa za niekoľko sekúnd zmení prášok s vodou na homogénny nápoj pripravený na okamžité užitie. Môžeš v ňom pripraviť proteín, gainer, predtréningový stimulant, pumpu a pod. V podstate všetko, čo je práškové či tekuté a môžeš tiež mixovať viacero doplnkov výživy spolu.
Anabolické steroidy patria ku kulturistike ako lopta k futbalu. Vždy to tak bolo, je a bude a tento druh dopingu asi tak skoro z našej spoločnosti a športových kruhov nezmizne. Ale nerobme si ilúzie, že len v kulturistike sa dopuje. Zakázané látky sú v každom jednom športe, či sa jedná o futbal, beh, či bojové športy. Akurát tam to nebije do očí tak ako pri kulturistike, lebo to nie je vidno na prvý pohľad.
Cvičenie - či už v posilňovni alebo hocijaký iný šport - nie je len o tej fyzickej časti, tréningu a suplementácii. Psychika a tvoje nastavenie mysle veľkou časťou tiež vplýva na tvoj výkon.
V tomto je ľudský mozog a jeho fungovanie veľmi zvláštne a je potrebné vedieť regulovať niektoré myšlienky. Namiesto toho, aby si si v hlave vytváral sebavedomie a istotu a bral z tréningov to pozitívne, mozog sa viac sústredí na negatíva. Isto to poznáš z praxe aj ty. Ak máš sto dobrých tréningov a jeden zlý tréning, tvoj mozog si zapamätá hlavne ten jeden zlý tréning, čo môže ovplyvniť tvoj výkon v deň, kedy to najviac potrebuješ (napr. na súťaži). A práve vtedy, v tej najdôležitejšej chvíli ti dokáže nahlodať tvoje sebavedomie. Profesionálni športovci toto už dávno pochopili a preto majú okrem trénerov na fyzickú prípravu aj trénerov na podporu psychiky.
Niektoré typy ľudí, ktorých stretneš vo fitku ťa rozosmejú a niektorí ťa dokážu naštvať. Poďme sa pozrieť na typy ľudí, ktorých nájdeš v takmer každom fitku.
Kulturistika je šport, ktorého základom je symetrický rozvoj svalových partií. Ako vieš, nefunguje to tak, že všetky partie by ti rástli rovnako. Niektoré rastú stále rovnako a relatívne rýchlo a iné oveľa pomalšie, čo môže spôsobiť asymetriu postavy. Ak už nepomáha nič iné, niektorí ľudia siahajú po synthole.
Aj keď EPO nepatrí medzi bežne rozšírené dopingové látky, občas sa v médiách hovorí o jeho zneužívaní najmä u cyklistov či maratóncov. Poďme sa pozrieť na to, čo to vlastne je, aké má vlastnosti a vedľajšie účinky.
Je možné dodržiavať diétny režim so všetkým, čo k tomu patrí a zároveň aj žiť spoločenský život? Ako si to celé nastaviť tak, aby si mal progres a aby si zároveň nesedel len doma v kuchyni pri uvarenej brokolici a kuracom mäse? Je vôbec možné dosiahnuť nejaké výsledky bez toho, aby sa z teba stal asociál, ktorý bude žiť v neustálom kolotoči tréningov, varenia a spánku?